Yozgat Özel Ergin İlk Okulu Anasınıfları öğrencilerinin okul hayatında başarılarını arttırmak okul ortamına uyumunu hızlandırmak için Metropolitan Okul Olgunluğu Testi uyguluyor. 

Metropoliatan testi, okul çağına gelmiş çocukların okul olgunluğuna sahip olup olmadığı, gerekli zihin kas koordinasyonunu kazanıp kazanmadığı, okul öncesi eğitimini tam alıp almadığı, öğrencinin birinci sınıfta başarısını etkiliyor.  

KAFAMIZDAKİ ENDİŞELERİ YOKE DİYOR
Acaba çocuğum 1. Sınıfa  hazır mı? İlkokula başlasa  uyum sağlayabilir mi? Başarabilir mi? Tüm bu sorular Kafları meşgul ettiğini söyleyen Özel Ergin İlkokulu PDR Öğretmeni Rukiye Döner; “Çocuğumuzun hayatında  ilkokula  başlamak  büyük adımlardan biri olduğu için hatalı bir karar da vermek istemiyoruz. Bu manada  anne ve babaların daha sağlıklı karar verebilmeleri  için çocuklarının gelişim düzeyini bilmeleri faydalı olacaktır” dedi.

6 ALANDA 100 SORUDAN OLUŞUYOR
5 buçuk 6 yaş arası çocuklarımıza, gelişim düzeylerinin daha iyi anlaşılması, 1’nci sınıf olgunluğuna ulaşıp ulaşmadıklarını öğrenmek için  “Metropolitan  Okul  Olgunluğu”  testi  uygulanıldığını söyleyen Döner, “Bu okul olgunluğu testi ile çocuğumuzdaki fizyolojik, zihinsel ve bedensel gelişim özelliklerini değerlendirebilme fırsatı yakalanılmaktadır. Metropolitan Okul Olgunluğu testi 6 alandan değerlendirilip toplam 100 sorudan oluşmaktadır. Bu 6 alan, “kelime  anlama, cümleler, genel  bilgi, eşleştirme, sayılar, kopya etme” dir. Testin sonucunda, çocuğun okul  için gereken olgunluğa ne ölçüde hazır olduğu ve düzeyiyle ilgili sağlıklı veriler elde edilir.