Ulusal yayın yapan bir gazete de "Kız Öğrencilere Etek Fişlemesi" başlığı altında yayınlanan haberde Yozgat İstiklal Anadolu Lisesi ve Yozgat Şehitler Fen Lisesi’nde gerçekleştiği iddia edilen uygulamalar Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul yöneticileri ve okul aile birliği başkanları tarafından yalanlandı.

Gazetede yer alan haberde," Yozgat İstiklal Anadolu Lisesi’nde 2015-2016 eğitim öğretim döneminin başında eteği diz üstünde olan kız öğrenciler, tek tek sınıflardan topanarak okul müdürünün odasına gönderildi. İddiaya göre okul müdürü Seyit Şener, öğrencileri üzerinde “Kılık kıyafet yönetmeliğine uymayarak disiplin yönetmeliğini ihlal ettim” yazılı dilekçeleri imzalamaya zorladı. 30 kadar öğrenci imzaladı. Okul idaresi bununla kalmadı. Törende İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bu öğrencilerin adları tek tek okunarak tüm okula ifşa edildi. Öğrencilerin disiplin kuruluna verildikleri açıklandı. 
Okul hakkındaki iddialar, etek boyu tartışmalarının da ötesinde. Yaklaşık 3 hafta önce 9’ncu, 10’ncu ve 11’nci sınıflar ayrı ayrı olmak üzere kız öğrenciler konferans salonunda toplantıya çağrıldı. İki öğretmen, toplantıda yaptıkları konuşmada kız öğrencilerin etek boylarının erkekleri tahrik ettiğini söyledi. Öğrencilere, öğretmenler toplantısında erkek bir öğretmenin, “Kız kısa etek giymiş. Ne yapayım görmemek için kafamı mı çevireyim” dediği aktarıldı. Öğretmenlerden biri öğrencilere, “Saçınızı açıyor, makyaj yapıyorsunuz, etekleriniz de dizinizin üzerinde. Böyle olunca erkekler de sizi eller, size laf atar. Bize bu şikayetle gelmeyin. 500 öğrenci var. Neden sana laf atıyor. Benim de küçük bir oğlum var. Bir anne olarak kızlardan korkuyorum” dedi.

Yine aynı gazetede ki haber içeriğinde Etek boyu tartışmasının Yozgat Şehitler Fen Lisesi’nde de yaşandığından bahsedilerek, "Son olarak birkaç hafta önce matematik öğretmeniyle bir öğrenci arasında yaşanan konuşma gerginliğe neden oldu. Kız öğrencilerin pantolon da giyebildiği okulda öğretmen, etekle sınıfa gelen öğrenciye, “Bir daha etek giyersen seni sınıfa almam” dedi. Öğrencinin “Buna hakkınız yok” sözleri üzerine öğretmenin yanıtı “Ben deliyim yaparım” oldu." sözlerini söylediği iddia edilmişti.

Yozgat Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş dile getirilen iddiaların doğruluk payı bulunmadığını belirterek, "İstiklal Anadolu Lisesi'nde yaşandığı iddia edilen etek fişlemesi, kız öğrencilere etek boylarıyla ilgili belge imzalatıldığı ve bayrak törenlerinde afişe edildikleri konusu doğru değildir. Kılık kıyafet konusunda kesinlikle hiçbir disiplin cezası uygulanması söz konusu değildir. Bu konunun araştırılması için müfettişlerimizi görevlendirdik ve gerekli incelemeleri yapıyoruz. Diğer okulumuzda ise zorla dini eğitim verildiği iddiası da doğruyu yansıtmamaktadır. Bakanlığımızın vermiş olduğu program doğrultusunda eğitimler veriliyor. Her iki okulumuzla ilgili olarak, iddia edilenlerin hiçbiri doğru değildir. Haberlerin tümü asılsızdır."dedi.

Yozgat Şehitler Fen Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Hüseyin Alp Doğan ise haber içeriğinin kendilerini üzdüğünü ve haberin maksatlı, içeriğinin nezaketsiz olduğunu vurgulayarak, "Söz konusu iddialar kesinlikle okulumuzda yoktur. Bu maksatlı, içeriği nezaketsiz hazırlanmış bir haberdir. Fen lisesinde hem Yozgat'tan ve çevre illerden öğrenciler vardır ve başarı seviyesi yüksek bir okuldur. Burada bir algı operasyonu art niyet görülmektedir" ifadelerini kullandı.