Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, 16 Nisan’da gerçekleşecek olan referandumda, herkesin oy kullanması için Sağlık Bakanlığının talimatıyla, evde sağlık hizmeti alan hastaları, nakil araçları ile oy kullanmaya götüreceklerini tüm hazırlıkları tamamladıklarını açıkladılar. 

Sağlık Bakanlığı, evde sağlık hizmeti alan hasta vatandaşların demokratik haklarından mahrum kalmamaları için bir uygulama başlattı. Bakanlık görevlileri, 16 Nisan Pazar günü, oy kullanmaya gidemeyecek hastaları özel nakil aracıyla evlerinden alarak ilgili merkezlere taşıyacak. Vatandaşlar, oy kullandıktan sonra alındıkları mahallelere geri götürülerek vatandaşlık görevlerini yerine getirmeleri sağlanmış olacak.

Yozgat İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca yaptığı açıklamada; bu hizmetten faydalanmak isteyenlerin 444 38 33 numaralı çağrı merkezine başvuru yapmaları dâhilinde ihtiyaç sahibi vatandaşların belirlenerek, referandum öncesi telefonla bilgilendireceklerini belirtti. 

Kurca; "Seçim öncesi ilimizde tüm hazırlıkları tamamlamış bulunmaktayız. Seçim günü oy kullanma saatlerinde evde sağlık hizmeti koordinasyon merkezlerimiz açık olacak. Talepte bulunan ve evde sağlık hizmeti ekibi desteği olmadan oy kullanmaya gidemeyecekleri belirlenen hastalar, hasta nakil araçları ile oy verecekleri merkezlere taşınacak ve oy kullandıktan sonra evlerine götürülecek" dedi.