Sorgun ve Yerköy İlçelerinde adınız FETÖ'ye karıştı diyerek 2 kişiden 136 Bin lira para ve ziynet eşyası dolandıran şüpheli yakalanarak tutuklandı.

Alınan bilgilere göre Şanlıurfa ilçesinden Yozgat'a gelerek kendisi polis olarak tanıtan Bülent C. Sorgun'da yaşayan Dudu Bulut'u telefonla arayak "Adınız FETÖ soruşturmasına karışmış. Biz de polis olarak bunu soruşturuyoruz ve soruşturmanın sürdürülebilmesi için bize para gerekiyor" diyerek, bu kişiden evdeki para ve ziynetleri belirttiği yere getirmesini istedi.

Buluşma yerine Dudu Bulut'un getirdiği 20 Bin TL civarındaki para ve ziyent eşyalarını alan Bülent C. ortadan kayboldu. Dolandırıldığını anlayan Dudu Bulut, olayı emniyet yetkililerine bildirdi.

Sorgun ilçesinden sonra Yerköy İlçesinde de aynı yöntemi kullanan dolandırıcı Bülent C. 80 yaşındaki Hacı Y'nin 31 bin 760 Euro ve 10 bin TL para alarak kayıplara karıştı. Dolandırıldığını anlayan Hacı Y. de olayı polise bildirdi.

Yozgat Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, dolandırıcılık ihbarı üzerine çalışma başlatarak MOBESE kayıtlarını ve plaka tanıma sistemindeki 7 bin aracı inceledi. Mağdur vatandaşlar, bir otelin güvenlik kamerası kayıtlarından şüpheliyi teşhis etti.

Zanlının taksi kullandığını belirleyen ekipler, B.C'yi Yozgat merkez Muslubelen mevkisinde asayiş uygulaması sırasında yakaladı. Gözaltına alınan zanlının üzerinde, Yerköy'de dolandırılan vatandaşa ait 9 bin 500 lira ile 2 cep telefonu ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yozgat'a Şanlıurfadan geldiği belirtilen şüphelinin ifadesi doğrultusunda olaya karıştığı tespit edilen iki kişinin daha arandığı öğrenildi.

Yozgat Emniyet Müdürü Saim Akpınar ise, hiçbir hakim, savcı, polis ve jandarmanın suçluları yakalamak için kimseden para talep etmeyeceğini belirterek, telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşı uyardı.