Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından planlanan İmam Hatip Ortaokulları “Genç Sada Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma ” Yarışması bölge finali Milli Eğitim Müdürlüğü Milli İrade İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde Belediye Kültür ve Sanat Merkezi salonunda yapıldı.

Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam hatip Orta Okulları öğrencileri arasında düzenlenen yarışmaya 9 ilden 22 öğrenci katıldığı programa Milli Eğitim müdürü Yusuf Yazıcı, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, bugün burada 9 ilimizin katılımı ile Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından planlanan İmam Hatip Ortaokulları  “Genç Sada Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma ” Yarışması bölge finalini yaptıklarını söyledi.

Yazıcı, “Peygamber Efendimizin örnek yaşantısı bizler için en büyük örnektir. Onun sünneti bizim için yol ayrımıdır. Onun için tüm gençlerimize Kuran-ı Kerimi ve onu en güzel şekilde öğreten Peygamber Efendimizi öğretmen ve onların kalbine sevgiyi nakşetmektir. Burada gençlerimizi kesinlikle yarıştırmıyoruz. Onların kardeşlik duygusunu geliştirmek için yapıyoruz. Bu yarışmaya katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşma sonrasında Yozgat, Sivas, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun ve Rize illerinden gelen öğrenciler sırasıyla Kuran-ı kerim Güzel okuma yarışmasına geçildi. 

Yapılan yarışma sonrasında İmam hatip Orta Okulları arasında birinci Samsun Çarşamba İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Mehmet Emin Sapancı, ikinci Rize İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Abdulsamet Kocaali ve üçüncülüğü Samsun Çarşamba İmam Hatip Orta Okulu öğrencisi Murat Arıcı oldu.

İmam Hatip Liseler arası yapılan yarışmada Samsun İmam Hatip Lisesi öğrencisi Doğukan Korucu, ikinciliği Trabzon İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Savaş, üçüncülüğü ise Samsun Atakum İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammet Beyazak elde etti.

Dereceye giren öğrencilere, sorumlu öğretmenlere ve ilgili okul idarecilerine çeşitli ödüler takdim edilmesi sonrasında çekilen program sona erdi.