Sorgun Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, “Gençler Kariyer ve İstihdamı Konuşuyor” isimli projenin Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'na (Türkiye Ulusal Ajansı) sunulan toplam 983 başvurudan kabul gören 115 proje arasına girerek büyük bir başarıya imza attığını söyledi.

Proje hakkında bilgi veren Uğuz, “Projemizin toplam süresi 6 aydır. 11-01-2016/11-07-2016 tarihleri arasında uygulanacaktır. Projemizin ana faaliyeti ise 12 Ülkeden 42 katılımcıyla birlikte 14-21 Mayıs 2016 tarihleri arasında Sorgun'da uygulanacaktır. Projemize destek verecek kurumlar arasında Üsküp Amerikan Üniversitesi, Polonya Krakow Üniversitesi, Estonya Tallin Üniversitesinin yanı sıra konuyla ilgi faaliyet gösteren Kobiler, Sivil Toplum Örgütleri ve Özel şirketlerde bulunmaktadır”ifadelerini kullandı.Türkiye'nin ve AB Ülkelerinin önde gelen sorunlarından birisinin genç işsizlik sorunu olduğunu anlatan Uğuz, “Şüphesiz, bu sorunlar yalnız bireyde değil, bireyin içinde yaşadığı toplumu da etkilemektedir. Gençler toplum içinde var oldukları ve toplumu şekillendirdiklerine göre, bireyin toplumu, toplumun ise bireyi etkilediği bir gerçektir” şeklinde konuştu. 

Uğuz, ORAN Kalkınma Ajansının 2014-2023 yaptığı Bölge Planına göre TÜIK verilerine göre, 2012 yılında 453bin 211 olan Yozgat nüfusunun 2023 yılında 305 bin 907'ye düşmesinin beklendiğini belirterek, göç dolayısı ile kentte genç nüfusun azaldığını söyledi. 

Gençlerin kaygılarının sınav öncesinde başladığını ve üniversiteli olmalarıyla da bu kaygıların sona ermediğini dile getiren Uğuz, gençlerin öğrenim hayatları boyunca birçok faktörün bu kaygılar üzerinde rol oynadığını dile getirdi. “Okul hayatının son yıllarında üniversite öğrencilerinde, en büyük kaygı kaynağı gelecek endişesi ve bununla bağlantılı olarak bir iş sahibi olma diğer bir ifadeyle “işsizlik kaygısı” baş göstermeye başlamaktadır” ifadelerini kullanan Uğuz, işsizliğin gençler üzerinde büyük bir baskıya neden olduğunu ve iş bulamayan gençlerin ekonomik sıkıntılar çektiğini belirterek, sürecin uzaması ile birlikte de gençlerin toplumsal baskının bir sonucu olarak sosyal ve psikolojik sorunlar, değersizlik, mutsuzluk, kendini yalnız hissetme, sorumluluklarını yerine getirememe, öfke duyma durumları gibi bir takım sorunlar yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Uğuz, bu sorunların gençleri ruhsal yönden yıprattığını, hırsızlık, alkol ve madde bağımlılığı gibi çeşitli anti sosyal davranışlara ve intihara sürükleyebildiğini dile getirdi. 

Uğuz, proje ile gençlere istihdam ve kariyer planlaması, girişimcilik, iş ve meslek konusunda rehberlik, öz geçmiş hazırlama, iş bulma araçları, liderlik gibi yeni nesil is bulma stratejileri ve Mülakat Teknikleri Eğitimi hizmetleri verilmesinin planlandığını bildirdi.

Proje ile üniversite öğrencilerinin ve iş arayan üniversite mezunu diğer gençlere uygun iş bulma sürecini kolaylaştırmak üzere istihdam ve kariyer planlaması, girişimcilik, meslek, iş ve kariyer beklentileri konusunda danışmanlık hizmeti sunulacağını açıklayan Uğuz, “Sunulacak bu hizmetler sonucunda gençlerin çalışabilecekleri sektörler, uygun işler, kişilik özelliklerine ve beklentilerine karşılık gelen işler, özgeçmiş hazırlama, iş bulma araçlarını aktif ve etkin olarak kullanabilme, iş görüşmesi teknikleri vb. konular hakkında bilgi sahibi olması beklenmektedir” dedi.

Uğuz, “Projemizin en büyük destekçileri ise ortaklarımızdır. 12 ülkeden alanında uzman 42 katılımcıyla birlikte faaliyetler yapılacaktır. Bu kurumlardan katılacak olan uzmanlar genç işsizliği genç istihdamı ve mesleki eğitimler üzerine farklı eğitimler ve çalışmalar yapan kişilerdir. Ortaklarımız projenin AB ülkelerinin, Sorgun ilçesinin ve dolayısı ile Yozgat ilinin ekonomik ve sosyal gelişimine ivme kazandıracağına inanmaktadırlar. Ayrıca bölgemizden de Politika yapıcılar ve alanında uzmanlar kişilerde projemize destek vereceklerdir” ifadelerini kullandı.

Faaliyetlerinde yaygın ve sargın eğitim yöntemlerini kullanarak eğitim, seminer, çalıştay, panel, konferans kültürel faaliyetler, söyleşiler, soru-cevap, TV programları, simülasyonlar, grup çalışmaları beyin fırtınası ve grup çalışmaları yapılacağını kaydeden Uğuz, “Proje ortaklarımız:1- BTM Resources-Romanya, 2- Evropske centrum mladeze Breclav/European Youth Centre Breclav z.s.-Çek Cumhuriyeti, 3- Alternativi International-Bulgaristan, 4- MTÜ Tallinna Ülikooli Üliõpilaskond-Estonya, 5- Associacio Programes Educatius Open Europe-İspanya, 6- Formetica-İtalya, 7- UNIVERZITET AMERIKAN KOLEDZ SKOPJE-Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti, 8- Uniwersytet Papieski Jana Pawla II w Krakowie-Polonya, 9- ERGASIA EKPEDEFTIKI ETAIREIA PERIORSMENIS EFTHINIS-Yunanistan 10- CEIPES Hungary Egyesület-Macaristan 11- UAB "Globalios idejos"-Litvanya” diye konuştu.