Son yıllarda yeni bir cilt için en doğal gençleştirme yöntemi olarak uygulanan ve kişinin kendi kanının deriye enjekte edilmesiyle gerçekleştiren PRP (Platelet Rich Plazma-Trombositten Zenginleştirilmiş Plazma) yöntemi, daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. PRP yönteminde, gerçekleştirilen işlemler ve özellikleri hakkında Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Bölümü Uzmanı Dr. Funda Ataman bilgi verdi.
 
Cilde parlak bir görünüm kazandırıyor
PRP işleminde insanın kendi kanı kullanıldığı için alerji ve enfeksiyon riski yoktur. Her hasta için tek kullanımlık steril kitler harcanmaktadır. Cilde mikro kanallar açarak cildin alt bölgesine daha kolay nüfuz etmeyi sağlayan dermaroller işlemi sonrası deriye uygulanabilir. Derinin yeniden yapılanması, gençleşmesi, kırışıklıkların giderilmesi, ciltte esnekliğinin ve parlaklığının artması amaçlanır.
 
PRP işleminin hiçbir yan etkisi yok
PRP işlemi, her yaştan kişiye tamamen doğal bir gençleşme sağlar. Kişiden 20 ml kan alınıp yaklaşık yarım saatte işlem tamamlanır. Senede bir kez, 2 haftalık aralıklar ile 3 uygulama önerilmektedir. İşlemin kollajende oluşturduğu yenilenmenin 6 ay devam ettiği düşünülmektedir. İleri yaşlarda olan kişiler için yılda 2 kez, 3’er seans uygulanabilir. Tedavi sonrasında hastanın dinlenmesini gerektiren herhangi bir durum bulunmamaktadır. Hasta olağan günlük rutinine devam edebilir.
 
Hücrelerin çoğalıp, kendini yenilmesini sağlıyor
İşlem sırasında elde edilen trombositten zengin plazma kullanılır ancak kalan trombositten fakir plazma da atılmaz, maske ya da krem halinde uygulanır. İşlem öncesinde hastaya topikal anestezi uygulanır. Topikal anestezi sonrası uygulanan işlem, tolere edilebilen bir ağrı oluşturur. Trombosit sayısı yetersiz olanlarda ve kanser hastalarında uygulanmaz. Kandaki trombositler vücudunuzda bir hasar olduğunda ilgili bölgeye toplanıp çeşitli büyüme faktörleri salgılayarak onarımı gerçekleştirirler. PRP ile ortalama 4 kat yoğunlukta trombosit (pulcuk hücresi) elde edilir.
 
Yara izlerinden saç dökülmesine kadar her alanda etkili
PRP son yıllarda yaygınlaşmış olsa da yeni bir yöntem değildir. İlk olarak diş hekimleri tarafından implantların hızlı oturması için kullanılan yöntem, cilt gençleştirmenin yanı sıra yara izleri, çatlakların giderilmesi ve saç dökülmesi tedavisinde de uygulanır. Estetik kullanım dışında, ortopedi, nöroloji, fizik tedavi branşları PRP yönteminden yararlanmaktadır. Yara ve operasyon izlerinin giderilmesi gibi tıbbın pek çok branşında kullanım alanı vardır.