Gurbet Çağında Sünnet-i Nebeviyye

Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Cihannüma Öğrenci Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum Haftası programında 'Gurbet Çağında Sünnet-i Nebeviyye' konulu konferans verildi.
Yayınlanma tarihi: 23 Nisan 2016, Cumartesi günü, saat: 16:36

Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Fahrettin Razi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bedri Gencer’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz, İlahiyat Fakültesi banisi hayırsever işadamı Bilal Şahin ve çok sayıda akademisyen, öğrenci katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz’ın açılış ve teşekkür konuşmasıyla devam etti. 

Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Bedri Gencer tarafından “Gurbet Çağında Sünnet-i Nebeviyye” konulu konferansa geçildi. Prof. Dr. Bedri Gencer konuşmasında “Sünnetin gerekliliği ve yaşantımızdaki yeri” teması etrafında sünnet anlayışını açıklayarak modern dünyada Müslümanların sünnetin ihyasına yönelik çabalarının artması ve sünnete uygun yaşaması gerektiğine vurgu yaptı. Tesennün kavramını yaygınlaştırmanın önemine değinen Gencer, sünnete uygun yaşamanın bu şekilde yaygınlaşacağını ifade etti. Ayrıca dindarlığın, sünnete uygun yaşamaktan başka bir yolunun olmadığının altını çizerek din ile sünnetin aslında eşit olduğunu, tedeyyün ile tesennünün aynı ve birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu aktardı.

“Ümmetimin fesadı zamanında kim benim bir sünnetimi uygularsa yüz şehit ecri verilir” hadisi çerçevesinde sünnete uyulduğu takdirde kazanılacak ecir ve sevabın büyüklüğüne dikkat çekerek İslam âlimlerinin toplamda 4000 tane sünneti saydığını ve bunlar içerisinde öncelikli olarak uyulması gereken sünnetlerin suretle ilgili olanlar olduğunu söyledi.

Konferansın sonunda İlahiyat Fakültesi banisi hayırsever işadamı Bilal Şahin tarafından konuşmacı Prof. Dr. Bedri Gencer’e günün anısına hediye takdim edildi.

Etiketler: bozok üniversitesi   konferans  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 7 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki