Hami-yet Anneleri Nene Hatun yolunda sloganı ile yola çıkan 120 Hami-Yet anne ve çocukları Erzurum’un tarihi yerlerini gezdi.
 
Aziziye ve Mecidiye Tabyaları Derin Etki Bıraktı
Valiliğimizin başlattığı Koruyucu Yetim Destek Projesi (Hami-Yet) kapsamında Yozgat’tan 3 otobüsle yola çıkan Hami-yet anne ve çocukları, Erzurum’dan Yozgat’a köprü oluşturmak amacıyla başta Nene Hatun kabri olmak üzere 93 harbi olarak adlandırman 1877 – 1878 Osmanlı Rus savaşının destanlaştığı Aziziye ve Mecidiye tabyalarını ziyaret etti.
 
Nene Hatun Hem Duygulandırdı Hem Gururlandırdı
Nene Hatun kabri ziyaretinde eğitimci yazar Abdurrahman Zeynal, 93 Harbi sırasında Erzurum'da Aziziye savunmasına katılan, Rus işgaline karşı halk direnişinin simgesi haline gelen Nene Hatun'un hikâyelerini anlattı. Kahramanlık hikâyelerinden etkilenen Hami-Yet anne ve çocukları duygulu anlar yaşadı.
 
Batıda Çanakkale Doğuda Aziziye
Hami-Yet aileleri ile birlikte geziye katılan Vali Yardımcısı Adnan Daldal Annelerimiz, Nene Hatun’a Yozgat’ın selamını, sevgisini ve muhabbetini götürdü diyerek “ Erzurum gezimizi Hami-yet Anneleri Nene Hatun yolunda sloganı ile gerçekleştirdik.  50’si anne 70’i çocuk olmak üzere 120 Hami-yet anne ve çocuklarıyla Yozgat’tan yola çıktık.  Daha önce de İstanbul, Konya gibi maneviyatı yüksek illerimize ziyaretlerde bulunduk. Yine manevi atmosferi yüksek ve tarihimize ismini şehit kanı ile yazdıran Erzurum’u ziyaret ettik. Erzurum’un bizim ve tarihimiz için önemi çok büyük. Erzurum’daki annelerimiz, bacılarımız kundaktaki bebeklerini bırakıp dünya tarihinde eşi benzeri olmayacak şekilde savaşmış ve zafer kazanmışlardır. Erzurum kadını dünyaya örnek olmuştur. Biz de Hami-Yet anne ve çocuklarımızı Nene Hatun’u ve onun gibi nicelerini daha iyi anlaması için Erzurum’a götürdük. Tarihimizde  önemli iki var olma savaşı vardır. Batıda Çanakkale doğuda Aziziye.  Bu savaş sadece Erzurum’un işgalden kurtulması anlamına gelmiyor. Kazanılan savaşla birlikte Anadolu olası bir Rus işgalinden de kurtulmuştur. O savaşı kaybetseydik Ruslar rahat bir şekilde Anadolu da ilerleyerek Ak denize ineceklerdi. Biz Hami-Yet ailelerimizle birlikte bu gezimizde o var olma savaşını yüreğimizde derinden hissettik” diye konuştu.
 
Tarihimize Işık Tutan Mekânlar Unutulmadı
Aziziye ve Mecidiye tabyaları ziyareti sonrası Peygamber efendimizin sancaktarlığını yapmış ve Erzurum’da şehit düşmüş olan Abdurrahman Gazi hazretlerinin türbesine geçen Hami-Yet anne ve çocukları kabri ziyaret ederek burada dualar etti. Daha sonra Erzurum’un Osmanlı Selçuklu mimarisi ile tarihimize ışık tutan başta Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami, Taşhan, Lalapaşa Cami olmak üzere birçok tarihi mekânı gezdi.