Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından Erasmus Plus Gençlik Değişimleri programı kapsamında hazırlanan "Haydi, Spor Yapalım" Projesi Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından kabul edildi. 

Sorgun Gençlik Derneği Başkan Yardımcısı Nurullah Şener; Derneğin hazırladığı çok sayıda uluslar arası projelerle Yozgat gençliğini sınırların ötesine taşıdığını belirterek, Dünyanın pek çok ülkesine Yozgatlı gençleri çok sayıda aktiviteye dâhil eden derneğin, aynı şekilde farklı ülkelerden çok sayıda genci Yozgat’a getirmeye devam etmekte olduğunu ifade etti..

SORGED tarafından hazırlanıp, Türkiye Ulusal Ajansına sunulan Haydi Spor Yapalım isimli gençlik değişimleri projesinin kabul edildiği ve proje kapsamında 13-20 Ekim 2017 tarihleri arasında 8 gün boyunca 4 ülkeden 25 katılımcı ile birlikte Spor aktiviteleri yapılacağını, ayrıca il ve ilçedeki birçok kurumu projeye dâhil ederek işbirliği yapılacağını vurgulayan Şener şunları kaydetti: "Projemiz hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Günümüzde teknolojinin gelişimiyle özellikle bilgisayarın hayatımıza girmesiyle birlikte en büyük sorunlarından biri olan hareketsizlik, gençlerin evlerine, odalarına kapanıp pasif bir yaşam tarzı benimsemelerine sebep olmaktadır. Teknoloji bağımlılığının artması Gençleri toplumdan uzak, kendi bireysel dünyalarında yaşamalarını teşvik eden bu hayat tarzı, gençlerin sosyal uyum konusunda sorunlarla karşılaşmasına, içine kapanık, utangaç, toplumun bir parçası olamayan bireylerin yetişmesine sebep olmaktadır.

Bu projeyi hazırlamamızdaki en önemli amacımız, sporla gençlerin sosyalleşmesine yardımcı olmaktır. Çünkü Spor insanlara kişisel ve sosyal bir kimlik kazandırmaktadır. Bir sosyalleştirme aracı olan spor, ayrıca insanları birleştirici özelliği sayesinde dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı olmadan kalabalıkları bir araya getirebilmekte, gerilim ve çatışmanın sınırını aşarak insanlar ve toplumlar arasında iletişimin kurulmasını sağlamaktadır. Sporun birleştirici özelliği ile gençler arasında hoşgörü ve dayanışma duygusunu pekiştirmeyi ve gençlerin sorumluluk duygularının gelişmesini sağlamaktadır."

Proje Sorumlusu Fatma Ekici ise yaptığı açıklamada; "Projemizle gençlerin, spor faaliyetleriyle sosyal hayata katılımını ve uyumunu sağlamayı amaçlamaktayız. Böylece gençlerin kendi dar dünyalarından kurtularak, başka ortamlarda, başka kişilerden, inançlardan, düşüncelerden insanlar ile diyalog içinde bulunmasını, onlardan etkilenmesini ve onları etkilemesini sağlamayı;  gençlerin yeni dostluklar kurmalarını ve bu dostluklarını pekiştirmelerine olanak sağlayarak sosyal kaynaşmayı da desteklemek istiyoruz.

Projemize Türkiye, Yunanistan, İtalya ve Polonya ülkelerinden toplamda 25 katılımcı yer alacak. Projemizi başarı ile tamamlayan bütün gençlere Youthpass Sertifikası vereceğiz. Youthpass sertifikasıyla kişisel ve sosyal becerileri belgelemiş olan gençlere iş görüşmelerinde ve yeni bir eğitim hayatlarının başvuru süreçlerinde önemli bir avantaj sağlayacaktır" dedi.