Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yurtnaç, özel sektör tarafından iki yıl içerisinde Yozgat’a 10’a yakın fabrikanın kurulmasını hedeflediklerini söyledi.
 
Vali Yurtnaç, fabrikaların yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösteren iş adamları tarafından kurulacağını belirtti.
 
Yatırım yapacak iş adamlarına bürokratik kolaylık sağlayacaklarını dile getiren Vali Kemal Yurtnaç, “Yurt içinde çeşitli illerde ve yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamlarınızı doğdukları topraklara davet ettik. Burada iki ayrı toplantı düzenledik. Devletin ve hükümetin işadamlarına vereceği teşvik ve fırsatları biz kendilerine anlattık. Tüm bunlar ülke de ki ve bu şehirde ki işsizliği önlemeye yönelik gayretlerdir” dedi.
 
Hükümetin ve özel sektörün yaptığı çalışmalar ile işsizliği ortadan kaldırmak istediklerini anlatan Vali Yurtnaç, “İlimizde kayıtlı 13 bin işsiz var. Yozgat’a yıllık 10 bin tane tarım işçisi geliyor. Demek ki bu işsizlerimizin bir kısmı da işi beğenmeyen, iş arayan kişilerden oluşuyor” diye konuştu.
 
Toplum Yararına Programından esnafında yararlanması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına teklif götüreceğini kaydeden Vali Kemal Yurtnaç, “TYP’den çalışanlar bizim kurumlarımızda çalışıyoruz. Ama bizim kurumlarımızın personel sayısı üç aşağı beş yukarı bizim işimizi görüyor. Ama sosyal devlet ilkesi gereği bunların düzenli bir maaş, iş verilemediği için hükümetimiz böyle bir çalışmayı yapıyor. Bu destekler devlet kademeleri yerine, sigorta borcu olmayan, vergi borcu olmayan esnafımıza hiç değilse çalışma kapısının özel sektör olduğunu göstermek amacıyla bunu yapmak lazım” diye konuştu.
 
Vali Kemal Yurtnaç ayrıca, Üreten Yozgat’ı hep birlikte ortaya koyacaklarını sözlerine ekledi.