Yozgat Milli Eğitim Vakıf İlkokulu 1/A sınıfı öğretmeni Murat Kaya, öğrencileriyle birlikte hazırlamış olduğu "ilk mektup" adlı projeyle, okuma yazmayı yeni öğrenen öğrencilerin, okuma yazma heyecanını farklı bir boyuta taşıyarak başta, Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere, Genelkurmay başkanına ve Bakanlara mektuplar gönderdiler. 

Yozgat Milli Eğitim Vakıf İlkokulu Müdürü Yusuf Saraç ve Sınıf Öğretmeni Murat Kaya ile birlikte Kentpark PTT’ye gelen öğrenciler, devlet yetkilileri için yazdıkları mektupları postaya verdiler.

Müdür Yusuf Saraç, kaybolan değerleri tekrar yaşatmak için "İlk Mektup" adlı proje hazırladıklarını belirterek, “Öğrencilerimize bu projeyi her öğrenci sevdiği veya değer verdiği bir devlet adamı, bürokrata içinden geldiği gibi duygularını anlatacağı bir mektup yazmalarını bu mektupla devlet büyüklerine nasıl ulaşılacağını kavramalarını sağladık. Çocuklarımız mektupların Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Genel kurmay başkanımız ve bakanlarımız tarafından okunur mu, ellerine ulaşır mı diye sorduklarında gönderip görelim dedik. Böylece devlet büyüklerimize yavrularımız mektup yazıp gönderdiler. Öğrencilerimiz mektuplarında devlet büyüklerimizi okulumuza ve sınıfımıza davet etti” dedi.