Ülke genelinde iş ve meslek edindirme çalışmalarının yanı sıra halihazırda bulunan mesleklerin de kalitesinin artırılması yönünde çalışmalar artırılıyor. Bu kapsamda belirlenen mesleklere sertifika zorunluluğu getirildi. Konu ile ilgili bilgi veren İŞKUR Müdürü Nevzat Atak, özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işler grubuna giren inşaat sektöründe sertifika zorunluluğun önemli kazaları da engelleyeceğini kaydetti.

İŞKUR Müdürü Nevzat Atak, bazı mesleklere ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi' zorunluluğu getirildiğini ve işçilerin sertifikaları olmadan bu meslekleri yapamayacaklarını söyledi.

İŞKUR Müdürü Nevzat Atak, İş Başı Eğitim Programında bazı değişikliklerin olduğunu belirterek, program süresinin 6 aydan 12 aya çıkarıldığını söyledi. Söz konusu durumun iş başı eğitiminden yararlanan kişi sayısını da artırdığını dile getiren Atak, “Yapılan değişiklikler hem iş verenler hem de çalışmak isteyenler tarafından daha yoğun bir ilgi yaşanmasını sağladı. Bu yılın ilk 3 ayında programdan 550 kişi yararlanırken, geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 200 kişiydi” diye konuştu.

Atak, iş başı eğitim programlarına katılan katılımcılara günlük 50 lira ‘katılımcı zaruri gideri’ de verildiğini anımsattı. İş başı eğitim programı hakkında bilgi veren Atak, “Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır. İşsizlerin mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri ve tecrübe edinecekleri bir programdır. Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi Kurumumuzdan da kendilerine işyeri bulunmasını talep edebilirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilirler” ifadelerini kullandı.