Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve TUCRİN (Ulusal Klinik Araştırma Altyapı Ağı) Klinik Araştırma Eğitimi Çalışma Grubu tarafından verilen eğitime Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Ferit Çiçekoğlu, Yrd. Doç. Dr. Züleyha Doğanyiğit ve Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesi sağlık çalışanları katıldı.

Etik kurullarda görevli olan ya da olmayı planlayan sağlık çalışanlarına ve diğer klinik araştırma taraflarına klinik araştırmalar ve klinik araştırma dosyalarının bilimsel ve etik açıdan incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen eğitim programının açılış konuşmasını Yrd. Doç. Dr. Ayça Çakmak yaptı. Çakmak konuşmasında üniversitemizde böyle bir eğitim programına çok ihtiyaç olduğunu belirterek; "Bu eğitim programının gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’e çok teşekkür ediyorum” dedi. Yönetmelik gereği etik kurul üyesi olabilmek için bu eğitimin alınması gerektiğine değinen Yrd. Doç. Dr. Ayça Çakmak, “Uluslararası klinik araştırmalarda bu eğitim belgesine sahip olan araştırmacılar tercih nedeni olmaktadır. Bu eğitim ile tüm klinik araştırmalar daha bilinçli bir şekilde ve en güncel bilgiler ile yürütülebilmektedir” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yeşim Tunçok konuşmasında Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Temel Klinik Araştırma Eğitimi ile İyi Klinik Uygulamaları  kılavuzuna göre iyi araştırmanın taraflarına temel bir bilgi ve becerileri edindirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. Teorik derslerin yanı sıra uygulamaların yapılacağı eğitim programı kapsamında katılımcılarla interaktif bir eğitim sürdüreceklerini belirten Prof. Dr. Yeşim Tunçok, programın sonunda 70 katılımcıya sertifika verileceğini sözlerine ekledi.

Üniversitelerin en önemli görevlerinden birinin  bilgi üretmek olduğunu belirten Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, "Bilgi üretirken, araştırma yaparken dikkatli olmakta yarar var. Laboratuvar ve teorik  çalışmalarda bazen hatalar yapılıyor ve yanlış  bilgi üretiliyor. O yüzden bilgiyi üretirken dikkatli olmak gerekiyor. Ben üniversitemizde düzenlenen Temel Klinik Araştırma (İyi Klinik Uygulama) Eğitimi’nin  çok faydalı olacağına ve amacına ulaşacağını inanıyor, eğitimin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bir gün süren Temel Klinik Araştırma  (İyi Klinik Uygulamaları ) Eğitimi sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.