Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyeleri, bypass ve diğer kalp operasyonlarının ardından tümör operasyonlarını da başarıyla gerçekleştiriyor. 

Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Hastanesi'ne nefes darlığı, çabuk yorulma ve kalp krizi şikâyetleriyle başvuran 77 yaşındaki kadın hastanın kalbinde oluşan elma büyüklüğündeki tümör; Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Demirdaş ve Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Atılgan önderliğinde gerçekleştirilen başarılı cerrahi müdahale ile çıkarıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu; “Hastanemize kalp krizi, kalp yetmezliği ve nefes darlığı şikâyetiyle müracaat eden 77 yaşındaki hastamızda kardiyolog arkadaşlarımızın değerlendirmesi sonucunda kalpte miksoma denilen bir tümör çeşidi olduğu tanısı konuldu. Böylelikle hastayı kalp damar cerrahisi bölümüne yönlendirdiler. Bu tümörün kalbin içindeki dolaşımı bozması ve kanın akciğerde göllenmesi sonucu hastada sık sık nefes darlığı şikâyetine sebebiyet vermekteydi. Ameliyatı açık kalp ameliyatı tekniği ile gerçekleştirdik. Hastayı kalp-akciğer makinesine bağladıktan sonra kalbi açarak içindeki kalp kapağından köken alan 4x4 cm elma büyüklüğündeki intrakardiyak kitleyi başarı ile çıkardık. Bu cerrahi operasyonda tümörü kalp kapakçığına zarar vermeden çıkarmış olmanın önemini vurgulamak istiyorum. Hastamızı yedinci günü sonrası geçmişe dönük şikâyetleri ortadan kaldırarak taburcu ediyoruz.” dedi.

Bu vakalarda erken müdahalenin önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Çiçekçioğlu kitlenin alınmamasının zamanla kalp kapakçığına baskı yapacağından dolayı akciğerlerde ödeme, ani inmelere hatta ölüme kadar sonuçlar doğurabileceğini sözlerine ekledi.