Kızılay Yozgat Şubesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği törende Kızılay’a düzenli olarak kan bağışında bulunan bağışçılara madalya ve teşekkür belgesi verildi.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Kızılay Yozgat Şube Başkanı Ekrem İlker Kızılay’ın insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu ile 149 yıldır mazlum ve mağdurların yanında olduğunu söyledi.
 
Kızılay’ın din, dil, ırk, renk ayrımı yapmadan devletin şefkat eli olmaya devam ettiğini belirten İlker, dünyanın neresinde mazlum varsa Türk Kızılay’ının orada olduğunu kaydetti.
 
Kızılay Kan Bağışı Merkezi Doktoru Selçuk Cansız ise Kızılay’ın faaliyetleri hakkında bilgi vererek, “Türk Kızılay’ı Kan Merkezi Genel Müdürlüğü 18 bölge kan merkezi ve 65 kan bağışı merkezi ile gönüllü bağışlardan aldığı kanları ihtiyaç sahiplerine hastaneler vasıtasıyla ulaştırıyor. Sağlık bakanlığı ile 2005 yılında başlatılan güvenli kan temini projesi tüm hızıyla devam etmektedir. Her geçen gün bir önceki yıla göre kan bağışı sayıları artmaktadır. 2005 yılında 400 bin civarında olan yıllık kan bağışı sayısı 2016 yılsonu itibari ile 2 milyon 200 bin olarak gerçekleşmiştir. Yozgat kan bağışı merkezimiz ise kan tedarik sistemi içerisinde 2011 yılında yerini almış ve 6 buçuk yıldır hizmet vermektedir. Kurulduğu yıldan itibaren her yıl bir önceki yıla göre kan bağışı sayılarını artırmış, 2011 yılında 3 bin ünite olan kan bağışı sayımız 2016 yılında 12 bin üniteye ulaşması 2017 ilk 10 ayında ise 11 bin 900 ünite olan bağış sayısı yılsonunda 13 bini hedeflemektedir. Günlük kan bağışı sayısında da çoğunlukta Türkiye birincisi olduk” dedi.
 
Vali Kemal Yurtnaç ise burada yaptığı konuşmada, Kızılay Kan Bağışı Merkezine kan bağışında bulunan bağışçıların her türlü övgü ve saygıya layık insanlar olduğunu söyledi.
 
Zorda kalan insanlara kan bağışçılarının destek verdiğini hatırlatan Vali Yurtnaç, “Bu güne kadar hep Kızılay’ı önemsedim. Kuruluşu Osmanlıya dayanan köklü bir kuruluş. Son yıllarda yapılanmasını geliştirdi, değiştirdi ve artık bir tarafta Afrika’da bir tarafta orta doğuda. Nerede yardım isteyen insan varsa Türkiye Cumhuriyeti devletinin gönüllü bir kuruluşu olarak orada. İnanıyorum ki Kızılay çok daha iyi hizmetler yapacaktır. Tabi Kızılay sadece afetlerde yaraları saran bir kuruluş değil. Aynı zamanda sağlık açısından zor zamanımızda kan açısından önemli bir kuruluş. O maksatla toplumun her bireyinin Kızılay’a ihtiyacı var. Bu nedenle destek çıkmak lazım. Hayatta kimin başına ne zaman ne geleceği belli değil. Ben Kızılay’ın yaptığı çalışmaları önemsiyorum. Kan bağışı yapan herkesten Allah razı olsun. Bu halkanın genişleyerek devam etmesi için herkesin Kızılay ile tanışması gerekiyor. Sayın Başbakan Yardımcımız ve Milletvekillerimizin de desteği ile Kızılay hizmet binamızı hastanemize yakın bir yerde faaliyete geçirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Kızılay Kan Bağışı Merkezine düzenli olarak uzun süre kan veren bağışçılara madalya ve teşekkür belgesi verildi.