Karacabey, Damlalı Yeraltı Şehrini Ziyaret Etti

Bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak üzere Yenifakılı İlçesine giden Rektör Karacabey, üniversite heyeti ile birlikte Damlalı Yeraltı şehrini gezerek bölgede bir dizi incelemelerde bulundu.
Yayınlanma tarihi: 01 Ekim 2016, Cumartesi günü, saat: 09:03

Bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak üzere Yenifakılı İlçesine giden Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, üniversite heyeti ile birlikte Damlalı Yeraltı şehrini gezerek bölgede bir dizi incelemelerde bulundu.

Yenifakılı Belediye Başkanı Yalçın Karadavut’un daveti üzerine düzenlenen inceleme ve ziyaret programına Fen - Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Turizm Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Galip Akın, Yrd. Doç. Dr. Hacer Sancaktar, Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serap Erçin Koçer, Arş. Gör. Demet Taşkan ve Arş. Gör. Adem Sevim katıldı. 

Bölgede bulunan yeraltı şehirleri detaylı bir şekilde incelenerek, tarihsel gelişimi ve civardaki diğer yeraltı şehirleriyle olan benzerlik ve farklılıkları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 

Bölgede incelemelerde bulunan heyet, Damlalı Yeraltı Şehri’nin Geç Roma Dönemi ya da Erken Bizans Dönemi’ne ait olduğunu ifade etti. Heyete göre Yeraltı şehri coğrafi konumuyla ve Kapadokya Bölgesi’ne yakınlığıyla önem arz etmektedir. Bu bakımdan birçok yeraltı şehrinin bulunduğu bölgeyi gerek dünya kültür mirasına kazandırmak gerekse de yerli ve yabancı turistlerin ziyaret etmesini sağlamak amacıyla Bozok Üniversitesi ve Yenifakılı Belediyesi işbirliği içinde hareket etme kararı aldı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki