Vali Kemal Yurtnaç, beraberinde OSB Müdürü Erdoğan Öztürk, ORAN Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Halıcı ile birlikte İstanbul’da faaliyet gösteren Kardeşler Otomat firmasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
 
İstanbul Arnavutköy’de faaliyetini sürdüren ve boltlar, somun, vida, çeşitli ölçülerde pul, yedek parça ve özel nozullar, otomotiv sektörü için çeşitli ebatlarda pim ve perçin çeşitleri, alüminyumdan çeşitli manşonlar, pirinç saplama rakor grupları, bakırdan perçinler, tencere maçası, pirinçten özel somun ve vida gibi malzemelerin üretimini yapan firmada incelemede bulunan Vali Yurtnaç ve beraberindekiler, şirket yetkilisi Irmak Ayyıldız’dan firma ve çalışmaları hakkında bilgi aldı.
 
Fabrikayı gezen Vali Yurtnaç ve ekibi, daha sonra firma yetkililerine Yozgat’ın yatırım fırsatlarını anlatı.
 
YURT DIŞINA İHRACAT YAPIYOR
Çok geniş yelpazede ürün üretebilme kapasitelerinin olduğunu belirten Irmak Ayyıldız, firma olarak Yozgat’a yatırım kararı alınması durumunda üretimlerinin bir kısmını Yozgat’ta yapmayı planladıklarını söyledi.
 
Ürünlerinin birçoğuna patent aldıklarını belirten Ayyıldız, “Ürünlerimizin birçoğunu yurt dışına gönderiyoruz. Kardeşler Otomat firmasının zaman zaman ürünlerini taklit eden firmalar da oluyor. Bunun önüne geçme noktasında adımlar attık ve patent aldık. Türkiye’de mutlaka rakiplerimiz var ama en büyük rakibimiz İtalyan üreticiler” dedi.
 
Yozgat’ta yatırım yapmak için fizibilite çalışması yapacaklarını ifade eden Ayyıldız, “Ciddi şekilde Yozgat’a yatırım yapmayı düşünüyoruz. Bunun için Yozgat’a gelip bir ön çalışma yapacağız. Çalışmalarımızın sonucunda da inşallah üretimimizin bir kısmını Yozgat’ta yapmak için girişimlerde bulunacağız. Yozgat’a yatırım yapmamız durumda bir çok kişiye de istihdam sağlamış olacağız” diye konuştu.