Bozok Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Kariyer Ve Eğitim Planlama Semineri', Yozgat Merkezde ki Liselerde, Üniversiteye Giriş Sınavlarına Hazırlanan 11. ve 12. Sınıf Lise Öğrencilerine Verildi.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde 14-15 Mart tarihlerinde dört oturumda gerçekleştirilen seminere Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Yozgat Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar ve Prof. Dr. Kadir Özköse, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz, Genel Sekreter Vekili Yrd. Doç. Dr. Güsamettin Erdoğan, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Orhan Karaca, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran, Sağlık Yüksekokulu öğretim elemanı Yrd. Doç. Dr. Selda Yüzer, Sağlık Yüksekokulu Araş. Gör. Aybike Bahçeli, Beden Eğitimi Bölüm Başkanı Okt. Ahmet Eren, Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Halıcı yer aldı.

Geleceğe yönelik önemli bir adım atmadan önce bilinçli bir karar vermek için pek çok seçenek içinden doğru olanı belirlemek üzere Yozgat’ta yer alan 22 lisede öğrenim gören 11. ve 12 sınıf öğrencileriyle bir araya gelinen seminerde Bozok Üniversitesi ailesi olmanın kazanım ve ayrıcalıkları öğrencilerle paylaşıldı.

Ayrıca seminerde üniversite adaylarına mutlu ve başarılı bir gelecek yolunun, hayalleri ve yetenekleriyle uyumlu bir üniversite seçmekten geçtiği anlatılarak, hayalleri gerçeğe dönüştürmek ve başarılı bir kariyer hedefi belirlemek için Bozok Üniversitesi olarak yanı başınızdayız vurgusu yapıldı. 

“Yozgat’ın En Uzak Köyündeki Çocuklarımız Üniversite Hayali Kurmalı”
Rektör Karacabey öğrencilere yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Amacımız Yozgat’ın en uzak köyündeki çocuklarımızın ilkokula başladığı zaman üniversitenin hayalini kurarak eğitim - öğretim hayatına başlamalarıdır.  Bu vesileyle bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Kariyer ve Eğitim Planlama Seminerlerinin gelecek yıllarda daha kapsamlı bir şekilde devamlılığını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Mezun olunan üniversite, bölüm ve programdan ziyade bireysel çaba ve çalışmaların önemli olduğuna vurgu yapan Rektör Karacabey geleceği ve geleceğimizi garanti altına almak için önemli olan yegâne unsurun çalışmak olduğunu sözlerine ekledi.

Rektör Karacabey, Yozgat’ın önemli bilim insanları ve bürokratlar yetiştirdiğinin altını çizerek geleceğin bilim insanları, idarecileri ve yöneticileri ile birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin en genç üniversitelerinden biri olan Bozok Üniversitesi’nin 10. yılında azımsanmayacak başarılara imza attığını belirten Rektör Karacabey, Bozok Üniversitesi olarak donanımlı, kendi alanlarında, ülkemizde ve dünyada paydaşları ile yarışabilecek gençler yetiştirmek için hizmete hazırız ifadelerini kullandı.

Üniversiteli olmak için zorlu ilk maratonu geçtiklerini ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, yıllarca tartışılan “üniversite mi seçelim yoksa bölüm mü seçelim” tartışmalarından öte öğrencilerin hayallerini ve yeteneklerini uyumlu hale getirerek geleceklerine yön vermeleri gerektiği konusunda bilgiler verdi.

“Sahip Olduklarınız Olduğunuz Kadardır”
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse ise, “Eric From’un kitabında yer aldığı gibi  “sahip olduklarınız olduğunuz kadardır” ifadesinden hareketle, olmak ve olgunlaşma yolunda kat ettikleriniz size mutlaka özlediğiniz sahiplikleri takdim edecektir. Genç demek hazine demektir. Fırsatlar hergün kapıyı çalmaz, bazen fırsatlar sizin ihmalkâr davrandığınız anda sadece selam verir ve eğer sizden bir iltifat yoksa olanca fırsatlar bir başkasının eline geçebilir.  Gençlik denilen fırsatı, bilge olmak için, bilgi sahibi olarak güçlü olmak için iyi değerlendirmelisiniz.” dedi. 

“Sizler Aydınlık Türkiye’nin Geleceğisiniz”
Üniversite Genel Sekreter Vekili Yrd. Doç. Dr. Güsamettin Erdoğan yaptığı konuşmasında; “İmam Hatipli ya da endüstri meslek liseli olmak üniversiteye gidememek değildir. Üniversite okumak için de Anadolu ya da fen liseli olmak gerekir yanılgısına da kesinlikle düşmeyin. Okuduğunuz her bir liseden üniversiteli olabilirsiniz. Sizlerden ricam kendinizdeki potansiyeli ortaya çıkarmanız ve kendinize olan güveni kaybetmemenizdir. Çünkü sizler aydınlık Türkiye’nin geleceğisiniz. Sizler bu Türkiye’yi geleceğe taşıyacak, 2023-2071 vizyonunda Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek kişilersiniz. Hayallerinizde İstanbul olabilir, hayallerinizde Ankara, İzmir olabilir. Lakin Bozok Üniversitesi’nin oradaki üniversitelerden çok farklı olmadığına kesinlikle inanın. 9 Fakülte, 4 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu ve 1500 personeli ile Türkiye’nin merkezi Yozgat’ta sizler için hizmetteyiz.” dedi.

“Tüm Başarmış İnsanların Ortak Noktası Çok Çalışmaktır”
Yozgat Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, Yozgat gençliğinin her şeyi hak ettiğini ve çok çalışması gerektiğini belirterek şunları kaydetti; “Arkadaşlar kendinize güvenmek zorundasınız. Sahaya çıkarken, mindere çıkarken yenileceğim diyerek çıkarsan yenilirsiniz. Tüm başarmış insanların ortak noktası çok çalışmaktır. Sizler de hayallerinize ve kariyer hedeflerine ulaşmak için çalışmak zorundasınız.” dedi.

“Başarının Sırrı İyi Bir Okuryazar Olmaktır”
İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz başarının sırrı için iyi bir okur yazar olunması gerektiğini söyleyerek üniversiteli olmanın en önemli unsurunun iyi bir okur yazar olmaktan geçtiğini kaydederek; “Hangi mesleği seçerseniz, hangi işi yaparsanız yapın kendinizi dinletmek, işinizi layıkıyla yerine getirebilmek, güncel olanı yakalamak için iyi bir okuyucu olmanız gerekmektedir.” dedi. Öğrencilere kendisinin formüle ettiği 3K formülünden bahseden Prof. Dr. Yılmaz şunları söyledi: “3K formülü kalp, kafa ve karın. Kalple kastım gönül dünyanız zengin olacak. Kafa ile kastım tefekkür ve düşünce dünyanızın geniş olmasıdır. Son K ise karnına haram sokmayacaksın. Bu 3 formülün yanında prensiplerinizi ve çalışmayı da eklediğinizde başarıya kolayca ulaşabilirsiniz.”

Seminer Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar’ın seminer programlarının düzenlenmesi ve koordinasyonunda verdikleri katkılar dolayısıyla teşekkür ederek hediye takdim etti. Program öğrencilerle birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Kariyer ve Eğitim Planlama Seminerleri Kapsamında;
Fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında görev alan 40’a yakın öğretim elemanı ve idari birim yetkilileri üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilere her şeyden önce bu aziz toprakların evladı olarak çok çalışmanın önemi ve gereği vurgulanarak, kendileri için değil, gelecek nesiller için, onların önünü açmak için, imkanları koşulları sağlayan aileniz, ecdadınızın hakkı için gayret göstermeleri, başarmak için öncelikle istemenin ve bunun için her koşul ve şartta, kendine olan özgüvenini kaybetmeden çalışmanın ülkemiz için vazgeçilmez bir değer olduğu belirtildi.

Özellikle Yozgat’ta öğrenim gören öğrencilerin diğer şehirlerde yaşayan akranlarından daha fazla çalışması gerektiği ifade edilen seminerlerde, Yozgat’ın gelişmesi, kalkınması Yozgat’a ve Yozgatlıya yakışır, ekonomisiyle, sanayisiyle, sanatıyla, turizmiyle, sosyal ve kültürel hayatıyla, üniversitesiyle modern ve gelişmiş bir şehir olmasının yegane ümidinin gençler olduğunun altı çizildi.

23 oturumda gerçekleştirilen seminer programlarına, ilçelerde yer alan 71 liseden 4000 öğrenci, Yozgat merkezde ise 22 liseden 1500 öğrenci, toplamda 5500 öğrenci katıldı.