Her gün bir ilçede gerçekleştirilecek olan Kariyer ve Eğitim Planlama Seminerleri’nde üniversite sınavlarına hazırlanan lise 3. ve 4. sınıf öğrencilerine kariyer ve eğitim planlamasına ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar, meslek edinimi ve üniversite tercihlerine ilişkin bilgiler verilerek, Bozok Üniversitesi'nde yer alan bölümlerin tanıtımı, üniversitenin eğitim ve öğretim imkânları detaylı olarak anlatıldı.

Akdağmadeni’nde üç oturumda gerçekleştirilen seminer programına İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Karadağ, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Özdemir, Genel Sekreter Yardımcısı ve Öğrenci İşleri Daire Başkanı Orhan Karaca, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tansel Hacıhasanoğlu, Sağlık Yüksekokulu öğretim elemanı Yrd. Doç. Dr. Selda Yüzer, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim elemanı Araş. Gör. Selda Daler ve Araş. Gör. Tuğba Kılıç ve Üniversitemiz İletişim Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü ekibi katıldı.

Geleceğe yönelik önemli bir adım atmadan önce bilinçli bir karar vermek için pek çok seçenek içinden doğru olanı belirlemek üzere öğrencilerle bir araya gelinen seminerde Bozok Üniversitesi ailesi olmanın kazanım ve ayrıcalıkları öğrencilerle paylaşıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Karadağ yaptığı açılış konuşmasında Yozgat’ın yükselen yıldızı Bozok Üniversitesi’ni tanıtmak ve zeki öğrencileri Bozok Üniversite’sine kazandırmak amacıyla düzenlenen Kariyer ve Eğitim Planlama Seminerleri’nin ilkinin Akdağmadeni ilçesinde düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Genel Sekreter Yardımcısı aynı zamanda da Öğrenci İşleri Daire Başkanı Orhan Karaca Kariyer ve Eğitim Planlama Seminerleri’nde üniversite öğrenci adaylarına kariyer ve eğitim planlamasına ilişkin önemli bilgiler, meslek edinimi ve üniversite tercihlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler aktardı. 

Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran sınav kaygısıyla baş etmek için zihinsel ve bedensel uygulamalar yapılabileceğine işaret ederek, "Üniversite sınavı başarılı olmak için tek yoldur." düşüncesinin kaygıyı arttıracağı, "Kazanmazsam mahvolurum, dünya başıma yıkılır, milletin yüzüne nasıl bakarım." gibi yaklaşımların ise öğrenciye olumlu hiçbir katkısı olmayacağı, öğrenciyi hem amacından uzaklaştıracağını hem de endişelendireceğinin altını çizdi. Bozok Üniversitesi’nin kendi döneminde kurulan emsal üniversiteler arasında ilk onda olduğunu belirten Başaran, Bozok Yaylasının yetiştirdiği önemli değerleri Bozok’ta ağırlamaktan mutluluk duyacaklarının altını çizdi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tansel Hacıhasanoğlu, öğrencilerin üniversite sınavlarına hazırlanırken önceliklerinin neler olması gerektiğini güncel hayattan örnekler vererek anlattı.

Sağlık Yüksekokulu öğretim elemanı Yrd. Doç. Dr. Selda Yüzer ise Bozok Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu olarak, mesleğine gönülden bağlı, mesleğini ve insanlara yardım etmeyi seven; “Her insanın eşit, kaliteli sağlık hizmeti alma ve yaşam hakkı vardır.” felsefesini özümsemiş, sürekli gelişime açık, liderlik rolü üstlenerek mesleğinde profesyonelleşecek sağlık uzmanları yetiştirdiklerini sözlerine ekledi.

Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim elemanı Araş. Gör. Selda Daler ve Araş. Gör. Tuğba Kılıç, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin eğitim ve öğretim faaliyetleri, sosyal, sportif ve kültürel olanakları ile mezunların istihdam alanlarına ilişkin bilgiler aktardı.

Kariyer ve Eğitim Planlama Semineri öğrenci sorularının yanıtlanması ve günün anısına öğrencilerle fotoğraf çekimiyle son buldu.