Üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan lise 11. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik, kariyer planlaması, meslek seçimi, sınava ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar, üniversite tercihlerine ilişkin detaylar, Bozok Üniversitesinin eğitim ve öğretim imkânları, bölümlerin tanıtılmasına yönelik ilki Akdağmadeni ilçesinde gerçekleştirilen seminer programları birinci haftası Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent ilçelerimizde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse’nin de katılımlarıyla yapıldı.

Bozok Üniversitesinde görev yapan 40'a yakın akademisyenin katılımlarıyla devam eden Kariyer ve Eğitim Planlama Seminerleri’nin ikinci haftası, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy ilçelerinde düzenlenmesiyle sona erdi. İkinci hafta programına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, ilçelerdeki Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları katıldı.

“Hayatta Kuşanılacak Tek Vazife Varsa; O Da Öğrenmektir”
Üniversiteye sınavlarına hazırlık aşamasında olan lise öğrencilerine maddi imkansızlıklardan daha çok moral ve motivasyonun başarılı olmada daha çok önem arz ettiğini belirterek güncel hayattan ve tarihten örnekler veren Prof. Dr. Kadir Özköse sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayatta kuşanacağınız ana vazife öğrenmek, bilmek ve yetişmek. Bugün ülkemizin içinden geçmiş olduğu bu zor dönemde başarılı olmasının, kalkınmasının, zengin ekonomisi, güçlü siyaseti ve yarınlara, yüzyıllara gidecek olan bir medeniyeti kurmasının yolu, neslimizin kayıp nesil değil yetişmiş bir nesil olmasından geçmektedir. 

Sizlerin bilgelik yolunda, bilgelik destanını yazacak kıymette olmanızdır. O nedenle üniversite eğitimi lüks bir eğitim değildir. Olması gereken bir eğitimdir. Lise eğitimi üniversite eğitimine hazırlık aşaması niteliğindedir. Bu anlamda liseden sonra bizim, üniversiteyi kazanmamız ailemize ve ülkemize karşı sorumluluğumuzun gereğidir. Bu, milletimizin sizden beklediğidir. Gelişmiş ülkeler ancak bilim politikalarıyla geliştiler. Yetişmiş bir neslin vücuda gelmesiyle kalkınmayı sağladılar. Sizler de bu minvalde ülkemizin yetişmiş bireyleri olmalısınız.” 

“İsim Yapmış Üniversiteler Bozok Üniversitesi’ni Takdirle Karşılıyor”
Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İrfan Koca, öğrencilere yaptığı konuşmasında üniversitenin gelişimi hakkında bilgi vererek göreve başladığı 15 yıl öncesinden bu yana Bozok Üniversitesinin çok hızlı bir gelişme ivmesi gösterdiğini, eğitim ve öğretim imkânlarının, akademik ve idari çalışan sayılarının emsal olan üniversitelerden çok daha fazla olduğunu, bir başka başarı göstergesi olarak da akademik yayında ilk sıralarda yer aldıklarını ifade ederek isim yapmış üniversiteler arasında takdirle karşılandıklarını, yalnızca eğitim öğretim çalışmaları değil, sosyal ve kültürel faaliyetlerle de Yozgat’ın bir üniversite şehrine döndüğünü sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Koca, Bozok Üniversitesi’nde eğitim - öğretim görmelerinin maddi ve manevi anlamda öğrencilere büyük katkıları olduğunu, ekonomik anlamda bir öğrencinin ailesinin yanında eğitim hayatına devam etmesinin avantajlarını kullanarak başarıya daha kolay erişebileceklerini ifade etti.

“İlla İnsana Hizmet Edeceksin”
Sorgun Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İsmail Akdeniz, öğrencilerin bölüm tercihlerine yönelik yaptığı açıklamalarda “Eğitimin amacı bireyi hayata hazırlamaktır. Mesleğimizi icra ederken ne yapıyoruz, insana hizmet ediyoruz. Bunu da profesyonel bir şekilde yapmak zorundayız. Üniversite eğitimimizde bölüm seçerken kolay iş bulur muyum, iyi para kazanır mıyım diye düşünceler ilk sıradadır. Oysaki en önemli husus hangi mesleği seçerseniz seçin bu mesleğe ilişkin yetkinlikler ve edinimler için zamanı doğru ve akıllıca kullanmaktır. Yalnızca mezun olmak yetmez, artık kurumlar kaliteli hizmet ve ürün sunmak için sadece üniversite mezunu çalışanlar istihdam etmekten daha ziyade vasıflar istemektedir. Yükseklisans, yabancı dil becerileri ve benzeri gibi çağın gerektirdiği ve zorladığı başka özelliklere de sahip olmalısınız ki diğerlerinden farkınız olsun.” ifadelerini kullandı.

“Sevmediğiniz Bir Meslek Sırtınızda Yük Olur”
Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Fatma Çelik, “Biz de sizin geçtiğiniz yollardan geçerek buralara geldik. Bu yüzden sizlerin neyi nasıl düşündüğünüzü çok iyi hissediyor ve anlıyoruz. İnsanın hayatta sevdiği mesleği yapması çok önemlidir, çünkü hayatınızın tamamıdır neredeyse. Sevdiğiniz işi yapamadığınız müddetçe sırtınızda bir yük olur. İdeallerinizi gerçekleştirebileceğiniz, sevdiğiniz bir mesleği seçerseniz eğer bütün ömrünüz mutlu ve huzurlu geçer, onun dışında sevmediğiniz bir iş, bir okul sizi mutsuz bir hayata sürükler.” dedi.

Seminer programlarına katılan İlçe Milli Eğitim Müdürleri, şube müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler Kariyer ve Eğitim Planlama Seminerleri’ne ilişkin yaptıkları konuşmalarda, Bozok Üniversitesi’nin öğrencileri yerinde ziyaret edip bilgilendirmeleri, sınav hazırlığında olan öğrencilere motivasyon kazandırmaları bakımından çok yararlı bir program olduğunu, öğrencilerle birlikte kendilerinin de faydalandıklarını ve duydukları memnuniyetleri belirterek, başta Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ve Bozok Üniversitesi ekibine bu seminerlerin gerçekleştirilmesindeki katkılarından dolayı teşekkürlerini bildirdiler.