'Kınalı Hasan'lar Çanakkale de

Türk tarihine altın harflerle kazınmış olan Çanakkale Zaferinin 100. Yıl dönümü münasebetiyle Sorgun Belediyesi’nin hazırladığı "Kınalı Hasan'lar Çanakkale'de projesi ile Sorgun'da başarılı 150 öğrenciyi Çanakkale'ye gönderdi.
Yayınlanma tarihi: 12 Mayıs 2015, Salı günü, saat: 07:30

Çanakkale Zaferinin simge isimlerinden biri olan Kınalı Hasanın annesinin yüz yıl önce yavrusunun başını kınalayıp gönderdiği gibi, yüz yıl sonra Sorgun da bu kez Vali Abdulkadir Yazıcı ile Adalet E. Bakanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ gençlerin başını ve ellerini  kınalayıp Çanakkale'ye yolcu etti.
 
Türk ve Dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi'nin, mukaddes değerlerimizi muhafaza etmek adına savaşarak büyük mücadeleler veren ve bu uğurda canlarını seve seve feda etmekte tereddüt etmeyen aziz şehitlerimizin kahramanlık destanlarından biri olarak şanlı tarihimizde yerini aldığını ifade eden Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek "Bizlerde bu şanlı zaferi izlerini yerinde görmeleri için ilçemizde başarılı olan 150 gencimizi Çanakkale'ye gönderiyoruz. İnşallah gençlerimiz orada büyük sıkıntılar içerisinde kazanılan zaferi yerinde görüp gerekli dersleri çıkaracaklardır "dedi.
 
Çanakkale'yi Anlatma ve Anlama Konusunda Başarılı Bir Proje
Gençleri Çanakkale'ye yolcu etmeden önce konuşan Adalet E. Bakanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, tarihimizi bilmenin ve bize miras kalan, ecdat yadigarı bu toprakları sonuna kadar korumanın hepimizin namus ve şeref borcu olduğunu ifade ederek, "Bugün Sorgun Belediye Başkanlığımız gerçekten Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılını anlatma ve anlama konusunda Sorgun’umuzda başarılı bir organizasyona imza atıyor. İnşallah yavrularımız Sorgun’dan Çanakkale’ye ve Bursa’ya selametle giderler, sağlık ve selametle geri dönerler. Türk devleti büyük bir tarihin mirasçısı, Türk milleti ise bu şanlı tarihi yazan büyük bir millet. Bu güzel toprakları bizlere vatan yapmak için, vatanı muhafaza etmek daha sonra da bu vatanı ihya, imar ve inşa etmek için pek çok kişinin emeği var. En büyük pay ise hiç şüphesiz şehitlerimizindir. Eğer onlar olmasaydı Anadolu’yu vatan yapamazdık, onlar olmasaydı bizler bugün rahat ve huzur içerisinde böylesi bir toplantıyı icra edemezdik. "dedi.
 
Bakan Bozdağ Çanakkale’ye gidecek olan gençlere," Gittiğiniz yerde mihmandarların sizlere anlatacağı hikâyeleri can kulağı ile dinleyin. Emin olun o hikâyeleri onlar kadar iyi bilen, iyi anlatan pek az kişi vardır. Onları dinlerseniz orada öğrenecekleriniz sizin ne büyük bir milletin evladı olduğunuzu daha büyük bir derinden duyguyla hissetmenizi sağlayacak, sizde onları inşallah başkalarına anlatacaksınız. Tarihini bilen, büyüklerini bilen, kendini bilen mutlaka daha iyi işler yapma konusunda yarış içerinde olur."tavsiyesinde bulunarak sözlerine son verdi. 
 
Sorgun Belediye Meydanın da düzenlenen uğurlama törenine Vali Abdulkadir Yazıcı, Adalet E. Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanı sıra Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, İl Jandarma Alay Komutanı Jan. Alb. Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek ve davetliler katıldı.

 

Etiketler: sorgun   kınalı hasan   çanakkale  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 1 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki