Lisanslı Deponun İlki Boğazlıyan'da Hizmete Girdi

Orta Anadolu’nun en büyük Çiftçi kuruluşu olan Kayseri Şeker’in 2016 yılı yatırımları kapsamında başlattığı lisanslı depolardan 40 bin tonluk silo Boğazlıyan’da Çiftçilerin hizmetine sunuldu.
Yayınlanma tarihi: 22 Temmuz 2016, Cuma günü, saat: 08:03

Orta Anadolu’nun en büyük Çiftçi kuruluşu olan Kayseri Şeker’in 2016 yılı yatırımları kapsamında başlattığı lisanslı depolardan 40 bin tonluk silo Boğazlıyan’da Çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Çiftçiler lisanslı depolara büyük ilgi gösterdiler. İlk günden ürünlerini teslim etmek isteyen çiftçiler tarafından depo önünde uzun kuyruklar oluştu. İlk ürün teslimi dualarla birlikte yapıldı ilk ürün teslim eden çiftçiye Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay tarafından  altın hediye edildi

Kayseri Şeker Lisanslı depolarının hizmete açılışına Boğazlıyan İlçe Protokolü ve STK temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, Uzunlu Belediye Başkanı Turan Koç, Ak Parti İlçe Başkanı Hamza Kaya, Ak Parti İl Bşk. Yrd. Köksal Ustaoğlu, MHP İlçe Başkanı Tuncer Bozyokuş, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Boğazlıyan Taşıyıcılar Koop, Ziraat Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi, Ticaret Borsası, Sulama Birliği, Ticaret Odası Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Yenifakılı Ziraat Odası Bşk. Ender Tatlıoğlu, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Vekili  Avni  Hokkaömeroğlu, Yönetim Kurulu Üyelerinden İlhan Argun, Harun Halıcı, Denetim Kurulu Üyelerinden Menderes Baran, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın, Yönetim Kurulu Üyelerinden  Hurşit Dede, Abdulkadir Güneş, Niğmetullah Sevim, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü  Levent Benli ve diğer yetkililerle çiftçiler ve çalışanlar katıldılar.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal açılış esnasında yapmış olduğu konuşmasında; "Şeker ailesine çok teşekkür ediyorum. Akşam nöbetimizde bizi yalnız bırakmadılar. Şimdi de bırakmadılar. Kayseri de de bırakmadılar. Allah tekrar hayırlı uğurlu eylesin. Başkanımı, ekibini ve çiftçilerimizi kutluyorum. Bereketli ürünler almanızı diliyorum. Allah güle güle yedirmeyi nasip etsin" dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da yaptığı açılış konuşmasında; "Bu dev tesisin işlemleri birkaç saat önce tamamlandı. Akşam takas banktan işlemlerin tamamlandığı haberini aldıktan sonra bugünde bilgisayardan kod işlemleri tamamlandı. Şimdi bu tesisi açmak için bir araya toplandık. Bizim gönlümüz Kayseri Şeker’in gerçek sahibi olan çiftçinin sadece Boğazlıyan’da değil Şarkışla ve Develi de de kardeşleri var bunların biliyorsunuz. Bu tesislerimizin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmasını arzu ediyor idik. Bu arzumuz daha sonuçlanmadı halen devam ediyor. Bildiğiniz gibi bu Cuma akşamı ülkemize, milletimize ve devletimize alçakça bir saldırı yapıldı. Bu saldırıdan devletimizde zarar gördü, şahadet şerbeti içen insanlar, yaralanan insanlar oldu. Başta genelkurmay olmak üzere çok önemli kuruluşlarımız bundan zarar gördüler. Şimdi bu işi yapanlar toplanıyorlar. Gerekli cezayı da inşallah görecekler. Bu çerçevede bu işler belki gündemin dışına çıkmış oldu. O nedenle açmak istediğimiz bu tesisin açılışı inşallah ilerleyen günlerde gerçekleşir.

Biz bu tesisi hasat dönemine gerçekleştirmek için çaba sarf ettik. Bu tür tesisler kolayına inşa edilemiyor. Bu tesislerin yapımı süresi 650 ila 700 gün arasında gerçekleşiyor. Biz 300 günlük süre içerisinde tesisi tamamladık. Yani normal inşaat süresinin yarısından daha az vakitte yapımını gerçekleştirdik. Bu özellikle kayseri şekerin göstermiş olduğu başarının bir ifadesi. Herkesin başaramadığını çiftçinin kuruluşu kayseri şeker başardı. Bunun altını çizmek lazım. Bu tesis 40 bin tonluk daneli ürünler alınıp konulacak. Boğazlıyan’a burada 20 milyon TL yatırım yaptık. Diğer bölgelerle beraber toplamda 40 milyon TL lik bir yatırım yaptık. Buraya yaptığımız tesisin amacı çiftçimize katkı sağlamak, onların ürünlerinin daha iyi değerlendirilmesini sağlamak.

Geçen sene hububat fazla olunca sıkıntılar yaşantı. Geçenlerde belediye başkanımız aradılar, çiftçilerin sıkıntıda olduğunu söylediler. Tesisin ne zaman faaliyete geçeceğini ve ona göre TMO ile ilgili değerlendirme yapılacağını söyledi. 2-3 gündür TMO alım yapıyor ama çiftçimizin ihtiyacını açıkçası karşılayamıyor. İnşallah bu saatten sonra çiftçinin ihtiyacı karşılanacak.

Şimdi 20 ton buğday teslim edildiğinde buğdayın tonu 1000 TL olarak kabul edersek 20 bin TL yapıyor. Çiftçinin avantajını söylüyorum. % 2 stopajdan 400 lira avantajı var. Yine % 2 bağ kurdan 400 lira olmak üzere 800 lira avantaj sağlıyor. Onun dışında TMO bir hafta içerisinde ödemek zorunda. Onun dışında devlet tonda 3 TL kira desteği veriliyor. Yani bunun sayılamayacak kadar faydası çok bir iş. Bizim ikinci ve üçüncü adımlarımız olacak. Bunlarda özellikle sözleşmeli buğday arpa üretimi ile sertifikalı tohum temini. Bu bölgeye önemli bir katkı sağlayacak. Bu tesisin burada kalmaması lazım. Devamının gelmesi gerekir. Başka ürünlerle ilgilide biz hazırlıklar yapıp onları değerlendireceğiz. Allah hayırlı uğurlu eylesin. Çiftçimize bol kazanç getirsin. Allah milletimize devletimize zeval vermesin" dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki