Geçtiğimiz günler içinde AY-BİR'in düzenlediği konferansta bir konuşma yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman'ın, konuşması içerisinde geçen "Laiklik yeni anayasada olmamalıdır" cümlesine tepkiler gelmesi üzerine Yozgat Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) basın açıklaması yaparak TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a destek verdi.

MTTB Yozgat Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında şunları kaydettiler. "TBMM Başkanımız ve Eskimez MTTB Genel Başkanımız İsmail Kahraman'a karşı yapılan provakasyonlara karşı basın açıklamamız:

TBMM Başkanımızın, İstanbul Üniversitesi'ndeki bir konferansta; "Yeni Türkiye" ve "Yeni Anayasa" ile ilgili değerlendirmeleri gündeme oturmuş ve tartışmalara sebep olmuştur. Bu tartışma atmosferi, bir kısım medya, siyasetçi ve kışkırtıcılar tarafından bir linç kampanyasına dönüştürülmek istenmiştir.                       

Burada ifade etmek isteriz ki; gelişmiş ülkelerden, sadece Fransa Anayasası'nda laiklik ilkesi vardır. Burada da devletin; dine, felsefeye ve siyasete karışmayacağı şeklinde sınırlar açıkça belirlenmiştir. Laiklik ilkesine anayasasında yer veren çok az ülke olup, bu sayı üçü yada dördü geçmemektedir.              

Tarihimizdeki; 1876, 1921 ve 1924 Anayasalarında laiklik ilkesi yoktur. 1924 Anayasası'nda "Devletin Dini İslam'dır." ifadesi yer almaktadır. Laiklik ilkesi, CHP tarafından sonradan anayasaya konulmuştur.

Laiklik, ülkemizde uygulayıcısına göre olması gereken amacın dışında kullanılmıştır. Laiklik ilkesine dayanarak insan hak ve hürriyetleri, din özgürlüğü ihlal edilmiş, laiklik bir zulüm aracı haline getirilmiştir.

Ülkemizde bu şekilde yorumlanmış olan Laiklik ilkesinin anayasada yer almasının "olmazsa olmaz" bir prensip olmadığı görüşündeyiz.

TBMM Başkanımızın laikliğin anayasada yer almaması gerektiği fikrine katılıyoruz.

Bu vesileyle, bu tartışmayı bir fırsat bilip, milletle, milletin seçtikleriyle ve milletin değerleriyle hesaplaşmaya çalışanları, kaos ve kutuplaşma çağrısı yapanları, bu ülkede hiçbir zaman birlik ve huzur tarafında olmamış olanları şiddetle kınıyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımızı hadsizce tehdit etme cüretinde bulunanlara ise şunu hatırlatıyoruz; Meclis Başkanı sırtını bu millete dayayarak konuşmaktadır.

TBMM Başkanımıza savaş ilan eden -üç beş, düşünmeyi zahmetli görüp, zihin şlerini indiren- sözde STK'ya ise; "Sizin savaş açtığınız meclise sizden önce de Yunan savaş açmıştı unutmayınız", Hatırlatmasını boynumuza borç biliyoruz.

Yedi düveli dize getiren, Kahraman Meclisin, Kahraman başkanını destekliyoruz."