Hepimiz ağır bir yemeğin ardından göğüs veya boğazda yanma ağrısını yaşadık. Çoğu zaman bu ağrı mide ekşimesinden başka bir şey değildir ve genellikle birkaç saat sonra kaybolur. Fakat bu acı çok ciddi durumların habercisi olabilir.

Kalp krizi   
Şiddetli mide ekşimesi ve kalp krizi arasında ayrım yapmak zordur. Aslında ağır yemeğin ardından gerçekleşen mide ağrısı kalp krizi olabilir.

Safra kesesi problemi
Baharatlı yemekler yemenin, aşırı kilolu olmanın veya yedikten sonra yatmanın mide ekşimesine neden olabileceğini biliyorsunuz. Bu tür şeyler safra kesesi saldırısını da tetikliyor.    Ağrı sağ omzunuza ve sırtınıza yayılırsa, safra kesesi sıkıntısı yaşıyorsunuz demektir.

Yemek borusu kanseri
Yemek borusu kanserine çok az rastlanılsa da bu bir olasılıktır. Ayrıca çok sigara içmek de bu olasılığın sizde çıkma riskini arttırır.    

Mide ülseri
Ülseri olan bir kişi midesindeki yanmayı muhtemelen hissetmiştir. Asit bastırıcı bir ilaç aldığında ise o hissin geçtiğini fark etmiştir. Eğr ülseriniz varsa, sadece belirtileri ortadan kaldıran ilaçlar almayın. Doktorunuzla görüşüp gerekli bakterileri öldürebilecek olan ilaçları alın.

Hiatal Fıtık
Bir hiatal fıtık mide ekşimesine neden olur. Çünkü yiyecekleri yemek borusuna girmesi için zorlar. Eğer böyle bir şikayetiniz varsa doktora görünmelisiniz.Aynı zamanda yemeği yerken lokmalarınızı küçültün, gece yemek yemekten kaçının ve çok fazla alkol tüketmeyin.

Anksiyete
Mide sıkıntısı veya mide ekşimesi ile anksiyete arasında bir bağlantı vardır. Aslında mide sıkıntısına yol açan anksiyete problemi, doğru meditasyon, masaj ve egzersizlerle giderilebilir.

Reflü hastalığı
Çoğu zamanlarda, sıklıkla mide ekşimesi yaşıyorsanız büyük ihtimal bu reflü problemine işaret ediyor. Neyse ki doktorlar bu problemi hızlı bir test yaparak anlayabiliyor. Midenizde sürekli tekrar eden bir sıkıntı varsa doktor randevusu almalısınız.

Pankreas kanseri
Pankreas kanseri ile ilgili en büyük sorunlardan biri, semptomların tespit edilmesinin kolay olmamasıdır.    Bildiğiniz gibi, pankreas sindirimde hayati bir rol oynamaktadır. Bu yüzden hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi problemlerin pankreas kanserine yol açabilmesi çok olası bir durum. Ayrıca, araştırmalara göre anlaşılamayan kilo kayıpları da  pankreas kanserine yol açıyor.