Yozgat Merkeze bağlı Kuşçu köyünde, Patateste mikoriza mantarının verime etkilerini uygulamalı olarak çiftçilere göstermek amacıyla demontrasyon ekimi yapıldı. 

Uygulama Kuşçu köyü önder çiftçilerinden Köy Muhtarı Yaşar Darı’ya ait 5 Dekarlık alanda gerçekleştirildi. Teknik yöntemler uygun bir şekilde mikoriza mantarı ile kaplanan patates ile aşılama yapılmamış patates daha önce toprak hazırlığı yapılmış olan tarlaya ekildi. 
       
Uygulamayı yerinde gören Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, "Doğada tabii bir şekilde bulunan mikoriza mantarı, son yıllarda üretimi yapılarak tarımsal alanda kullanılmaya başlanmıştır. Mikoriza Mantarı, faydalı toprak mikroorganizmaları olup bitki köklerine yapışıp kendi kök uzantılarını oluşturmakta ve bitkinin ile birlikte yaşayan kök sisteminin gerçek bir uzantısı olarak, köklerin giremedikleri ve uzanamadıkları yerlere girerek orada bulunan bitki besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından alınabilmesini sağlamaktadırlar. Böylelikle üretim ve verim artışı sağlamaktadır.
        
Bu demonstrasyonda, araziye mikoriza mantarı ile aşılanmış patates tohumları ile aşılama yapılmamış patates tohumları ekimleri  yapılmıştır.Böylelikle mikoriza mantarı ile bulaştırılmış olan patates tohumları ile normal patates tohumların gelişim sürecinde izlenme imkânı sağlanacaktır. Hasat sonrası ise verime etkisi gösterilecektir." dedi.