Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Cumhuriyet Parkı içerisinde bulunan belediyeye ait binanın yeniden düzenlenerek, millet kıraathanesi olarak yarın açılacağını belirtti.

Başkan Arslan, “Millet Kıraathanesini Belediyemizin önünde bulunan Cumhuriyet parkı içerisine insanlarımızın çok kolayca ulaşabileceği bir mekanda inşallah Çarşamba günü faaliyete açmış olacağız. Kıraathane Sohbet odası, okuma odası, kütüphane odası ve grup çalışma odasından oluşan dört bölümden oluşuyor. Burada hem çocuklarımız gençlerimiz kütüphane ortamında ders çalışma imkanı bulacaklar. Yine okuma odasında da değişik okumaların, edebi sohbetlerin, şiir, edebiyat üzerine sohbetlerin yapılacağı bir okuma odası olacak. Önemli bir ihtiyaca cevap vereceğine zannediyorum. Yine burada haftanın belli günlerinde değişik yazarları, şairleri, edebiyatçıları getirmek suretiyle değişik programlar olacak” dedi.

Kıraat Kültürünü tekrar Yozgat’ta canlandırmak istediklerini belirten Belediye Başkanı Kazım Arslan, “Burasının basit bir kahvehane gibi algılanmaması lazım. Tam tersine insanların bir takım laf, söz kötü alışkanlıklardan uzaklaşmasını sağlayıp daha iyi gününü değerlendirme imkanı sağlamış olacağız. Ayrıca günün değişik saatlerinde çay ikramımız olacak. Onun yanında bir takım da ikramlarımız olacak. Sürekli bir servis de olmayacak. Esnafımızı da düşünmek zorundayız. Burayı bir kahvehaneye ya da çay ocağına çevirmek oranın fonksiyonu ile bağdaşmayan bir durum olur. Hem de küçük esnafımıza zarar veren bir noktaya gelebilir. Bu yüzden sohbet aralarında çay ihtiyacı olacak. Çalışma saatini talebe göre ayarlayacağız. Talebe göre gece geç saatlere kadar açık tutulacak bir mekan haline gelecek” diye konuştu.