Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen PARDUS ETAP (Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi) tanıtımı, TÜBİTAK ve Sistem Yönetimi Daire Başkanlığı uzmanlarınca gerçekleştirildi.

Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşen programa, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Sistem Yönetimi Daire Başkanı Yakup Yüksel, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Satılmış Gündüz, ilçe Milli Eğitim Müdürleri, Fatih Projesi Eğitmenleri ve BT Rehber Öğretmenleri katıldı.

Sistem Yönetimi Daire Başkanı Yakup Yüksel’in sunumuyla başlayan program uygulamalı bir şekilde en ince detayına kadar dinleyicilere anlatılarak, uygulamalar yapıldı. Konuşmasında Pardus işletim sisteminin milli olduğundan bahseden Yüksel, kullanılması gerektiğini ve bu sayede yaygınlaşacağını dile getirerek ilk zamanlarda illaki aksayan yönlerinin olacağını ve bunların zamanla kullanılarak daha da iyileştirileceğini söyledi.
 
Seminerde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, "Kendi işletim sistemimizi yapmamız ve bunu il aşamada akıllı tahtalarımızda kullanabilecek olmamız gerçekten Türkiye’nin kendi kabuğunu kırdığını, bilişim teknolojileri konusunda da iddiasının ne kadar güçlü olduğunun kanıtıdır. Uzun uğraşlar sonucu çıkan bu ürün bizlerin milli servetidir. Bu servete başata biz eğitimciler sahip çıkıp yaygın bir şekilde kullanılmasında katkı sağlayacağız.

Ben bu işletim sistemi "Pardus"un oluşmasında başta Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Sistem Yönetimi Daire Başkanı Sayın Yakup Yüksel’e ve tüm çalışma ekibine teşekkür ediyorum’’ dedi.