Yozgat İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü İl Çocuk Hakları Komitesi tarafından ‘Sosyal Uyum Projesi’ kapsamında Türk ve Suriyeli çocuklar çeşitli etkinliklerle bir araya geldiler.

Proje kapsamında Türk ve Suriyeli çocuklar Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu ve Müzeyyen Çok değerli İlkokulunda öğrenim gören mülteci ve sığınmacı çocuklar Çocuk Hakları İl Koordinatörü Sevda Şahin tarafından bir araya getirilerek dünyanın bir çok ülkesinde çiğnenen çocuk hakları konusunda bilgilendirildiler. Eğitici bilgilendirmenin sonunda çeşitli oyunlar ve etkinliklerle hoş zaman geçirdiler ve arkadaşlıklarını pekiştirdiler. Çocuklar bu etkinliklerle farklı bir ülkede bulunmanın psikolojisinden ve uzaklaştıkları savaşın etkisinden uzak tutulmaya çalışıldı.

Aynı zamanda yapılan bu etkinliklerle mülteci ve sığınmacı çocuklara  Türk misafirperverliği gösterilmeye ve birlikte yaşam kültürü  öğretilmeye çalışıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak ilimiz genelindeki çocukların haklarını korumak, kişisel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlamak bizim en öncelikli görevimizdir. İl Müdürlüğü olarak İlimizde  geçici süre konaklayan mevsimlik tarım işçilerinin çocukları dahil tüm çocuklara yönelik sosyal hizmet ve çocuk odaklı projeler devam edecek.