Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından TR72 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planı çerçevesinde, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ın da direktifleri doğrultusunda açılan ‘Proje Okulu’ eğitimlerine devam ediliyor.

Cumartesi ve Pazar Günü Grand Ser Otel’de gerçekleştirilen kampa ORAN Yozgat Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız, ORAN Yozgat Yatırım Destek Ofisi uzmanı Yasin Zicin, Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Böyükata, ORAN Kalkınma Ajansı Kayseri Program Yönetim Biriminden uzmanlar, 13 ilçe kaymakamlığından proje koordinatörleri ve Proje Okulu’nda eğitim gören üniversiteli öğrenciler katıldı.

Kampta ‘Proje Okulu’na katılan öğrenciler ve 13 ilçenin proje koordinatörleri TANAP’a sunulmak üzere oluşturan proje fikirlerinden yola çıkarak ortaklaşa proje yazma faaliyetinde bulundular. Kamp için her ilçeye özgü proje masası ve uzmanlardan oluşan değerlendirme komitesi kuruldu. Cumartesi Günü sabah başlatılan kampta öncelikle katılımcılara bilgilendirmeler yapıldı, ardından ilçe proje koordinatörleri ve öğrenciler projelerini yazmaya başladılar. Her aşamada projeler değerlendirme komitesi tarafından kontrol edildi ve geri dönüşler yapıldı. İlk gün projelerde başvuru formu üzerinden çalışmalar yapılıp 2. gün ise mantıksal çerçeve ve bütçelendirme çalışmaları gerçekleştirildi.

Kampın 2. günü sabah oturumundan sonra Vali Yurtnaç, Proje Kampı’nı ziyaret ederek, her ilçenin proje masasını gezerek projeleri ilgiyle dinledikten sonra değerlendirme komitesiyle kısa bir toplantı yaptı. Kamptaki katılımcılara yönelik kısa bir konuşma yapan Yurtnaç, "proje döngüsünün bilinmesinin Yozgat’a yeni kaynaklar oluşturulması açısından önemli olduğunu, asıl iş şehrin geleceği ile ilgili ihtiyaçları kısa, orta ve uzun vadede planlayıp desteklemesinin öğretilmesidir. Bu başlatılan çalışma ortak akıl oluşumunun sağlanması açısından çok önemli. Bu ekibin yapacağı projelerle ilimize daha çok kaynak girdisi olacaktır. Bu çalışmayı yapan arkadaşlarımızı ve eğitim kadrosunu tebrik ve takdir ediyor, kendilerini her zaman destekleyeceğimizi bilmelerini istiyorum” dedi.

Gün sonunda kamp değerlendirmesi yapan ORAN Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız, "Yozgat özelinde proje kültürünün firmalar ve kurumlar tarafından geliştirilerek benimsenmesinin sağlanmasını amaç edindiklerini ve Yozgat ve ilçelerine proje kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Devam eden eğitim sürecinde TANAP Projeleri ortaya çıkınca Vali Yurtnaç ile paylaştıktıklarını belirten Yıldız, "kendisi de bu tür proje çalışmalarını ve kurumsal kapasite artırıcı faaliyetleri çok önemsiyor. Talimatları ile ilçemizdeki kaymakamlıklarımıza birer yazı yazdık ve TANAP’ a öğrenci arkadaşlar ve kaymakamlıkların görevlendirdiği arkadaşlarla bir araya gelerek orta ölçekli 1.5 milyon TL’ye kadar projeler yazma kararı aldık. Bu kapsamda Cumartesi ve  Pazar Günleri ilçelerden gelen yetkililer ve öğrenci arkadaşlarımızla, Kayseri ORAN Kalkınma Ajansı Program Yönetim biriminden değerli arkadaşlarımız ve Prof.Dr.Mustafa Böyükata hocamız moderatörlüğünde 2 gün boyunca proje kampı oluşturduk. Sn. Valimiz Kemal YURTNAÇ da ziyaretiyle bizi gururlandırdı. Bu süreçte gerek bilgisi ve gerekse emeğiyle kampa katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kampa katılan katılımcılarla toplu çekilen fotoğraf ardından kamp sona erdi.