Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, yetim gençlerin iş güvencesi amaçlı OSEP (okul - sanayi - eğitim projesi) için bir araya gelinerek toplantı yapıldı.

Toplantıya Vali Yardımcısı Yavuz Güner, Mesleki Teknik Eğitim Daire Başkanı İbrahim Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Tekin, Şube Müdürü Öner Tİikilo, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve yetim öğrenciler ile beraber aileleri katılım gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Yavuz Güner, "Gerçekten ilk duyduğumuzda bizi ziyadesiyle heyecanlandıran bir proje. Yetim öğrencilerimizin hem eğitim görüp hem de kendi harçlıklarını çıkarabileceği bir proje .Ben şimdiden bu projede emeği geçen Başta Daire Başkanımızı ve diğer eğitimci arkadaşları kutluyorum." dedi.,

Proje hakkında ayrıntılı bilgi veren Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Daire Başkanı İbrahim Eerdoğan, "Projede meslek eğitiminin daha etkin olması ve istenilen verimin alınabilmesi için ikili eğitim sistemi uygulanıyor. Teorik eğitimin yanı sıra pratik ve uygulama eğitimi sanayide yapılıyor. İlköğretimi bitiren öğrenciler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 2 gün teorik ders alıyor. Haftada 3 günde sanayide iş başı eğitimi alıyor. Söz konusu projedeki öğrenciler aynı zamanda Açık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi oluyor. Okulda teorik eğitim, işletmelerde iş başı eğitimi, atölyelerde uygulamalı olarak mesleğin işlem basamaklarının öğretilmesi şeklindedir. Bu model “öğrenci-işletme-okul” bileşenlerinden oluşmaktadır.

3 yıl sürecek mesleki eğitimin ilk yılında 2 günü Ostim Mesleki Eğitim Merkezinde, 3 günü ise Ostim’ de ilgili iş yerlerinde beceri eğitimi olarak yapılacaktır. Öğrencilerimizin sigortası Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yapılacaktır. OSEP Projesinde yer alan firmalar ise öğrencilere asgari ücretin %30’u kadar ücret ödeyeceklerdir.

Aynı zamanda öğrencilerimiz ücretsiz yurtlarda konaklayıp etüt saatlerinde ders çalışma ortamına kavuşacaklardır. Okul-Sanayi Eğitim Projesinden özellikle babası vefat etmiş öğrencilerin faydalanmasına imkan sağlanması, maddi durumu olmayan hami-yet öğrencileri ve yetim (dul) maaşı (250 TL) ile geçinmek ve hayatını devam ettirebilmek için, söz konusu aileden bir öğrenciyi projeye almak aileyi ekonomik anlamda kurtulmasını sağlayacak o aile için “güneş yeniden doğacaktır.

Ostim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile yapılan OSEP Projesinden mezun olan öğrenciler bugün 2.500 TL. ücretle sanayide çalışmaktadırlar. Öğrenci iken ise bu miktar 350-600 TL’yi bulacaktır.

OSEP Projesinin pilot uygulama ile eğitimleri Ostim Mesleki Eğitim Merkezinde (Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü), uygulama eğitimlerinin de Ostim Organize Sanayiinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır." dedi

Yapılan toplantıda İl genelinde 33 yetim öğrenciye ulaşılmış olup konu aktarılmıştır. İstekleri dahilinde öğrenciler projeye bu hafta içinde kesin kararlarını verip katılacaklardır.