Bozok Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Dayanışma Derneği (BEYDER) tarafından her hafta düzenlenen konferanslar dizisinin bu haftaki konuğu Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse oldu.

Bozok Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Dayanışma Derneği toplantı salonunda gerçekleşen konferansta “Tasavvuf Kültürünün  İslam ve İnanç Anlayışımızdaki Yeri” konusu ele alındı.

Prof. Dr. Özköse konuşmasında Anadolu’yu mayalayanlar, Anadolu’ya rahmet ekinini ekenler, Anadolu’dan hakikat bayrağını taşıyanlar, Anadolu’nun İslamlaşmasında ön ayak olanların Selçuklu’yu hayata getiren, Osmanlıyı bu topraklarda payidar kılan, beyliklerin varlığını rahmete dönüştüren ve Balkan kapılarını bizlere açan en önemli unsurun tasavvuf olduğunu sözlerine ekledi. Tasavvufun İslami ilimlerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Özköse İslami ilimler arasında en geç teşekkül eden ilimin tasavvuf olduğunu söyledi. İslam medeniyetinin ve düşünce sisteminin üç önemli harmoniden oluştuğunun altını çizen Prof. Dr. Özköse bunların kelam, felsefe ve tasavvuf olduğunu vurguladı.

Katılımcılara güzel bir sohbet etme imkanı sunan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse’nin dinleyicilerin sorularını cevaplamasıyla konferans sona erdi.