Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir Darıcı Köyünün patates yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, bölgede uzun yıllardır patates yetiştiriciliği yapıldığını söyledi. 

Patates tarla okulu eğitiminde patates yetiştiriciliğinde karantina etmeni hastalıkların oluşmaması için münavebenin öneminin anlatıldığına değinen Özdemir, çiftçilere tarla başında patates bitkisinin zararlıları, hastalıkları ve karantinaya tabi hastalıklar konularında bilgi verildiğini aktardı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından eğitimler, arazide teorik ve uygulamalı olarak verildi. Çiftçilere patates tarımında dikimden hasada kadar uygulanacak kültürel ve kimyasal mücadele ile üretim teknikleri hakkında bilgi sahibi oldu. 

Sözleşmeli ekimle birlikte patateste üretim rekoltesinin yükselmesine karşın, fiyatının istikrarlı seyrettiğini kaydeden Özdemir, piyasada talebe bağlı olarak patates verildiğini, talep fazlasının ise soğuk hava depolarında muhafaza edildiğini anlattı. Özdemir, “Üreticimizin pazar sorunu olmayan üretime yönlendiriyoruz. Şeker pancarı ekimi yapılan ve ekim sonrasında nadasa bırakılan sulu tarım alanlarına natif olarak patates ekilmesine yönelik yaptığımız çalışmaların bugün amacına ulaştığını görüyoruz. Hem tarla boş durmuyor, hem de çiftçimiz patates ekimi yaparak gelir elde ediyor” diye konuştu. 

Yozgat’ta, patates üretiminde daha verimli ve kaliteli ürünler yetiştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında deneme amaçlı farklı ekim teknikleri uygulanmaya başlandı. 

Özdemir, doğada bulunan mikoriza mantarının, son yıllarda üretimi yapılarak, tarımsal alanda kullanılmaya başlandığını hatırlattı. Özdemir, “Mikoriza Mantarı, faydalı toprak mikroorganizmalarındandır. Bitki köklerine yapışıp, kendi kök uzantılarını oluşturmakta, bitki ile birlikte yaşamaktadır. Kök sisteminin gerçek, bir uzantısı olarak, köklerin giremedikleri ve uzanamadıkları yerlere girmek suretiyle, orada bulunan bitki besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından alınabilmesini sağlamaktadır. Böylelikle üretim ve verim artışı elde edilmektedir” dedi. 

Özdemir, araziye deneme amaçlı mikoriza mantarıyla aşılanmış patates tohumları ile aşılama yapılmamış patates tohumları ekimlerinin yapıldığını belirterek, “Böylelikle mikoriza mantarı ile bulaştırılmış olan patates tohumları ile normal patates tohumların gelişim sürecinde izlenme imkanı sağlanacaktır. Hasat sonrası ise verime etkisi görülecek, çiftçilerimize tavsiye edilerek, yaygınlaştırılması sağlanacaktır” diye konuştu.