Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezinde (POMEM) eğitim gören 18. dönem polis memuru adayları tarafından yapılan resim sergisi açıldı.
 
Sergi açılışı öncesi Vali Kemal Yurtnaç POMEM öğrencileri ile konferans salonunda bir araya gelerek bir süre sohbet etti.
 
Daha sonra resim sergisi açılışı için POMEM Spor Salonu’na geçen Vali Yurtnaç, burada polis adaylarına hitaben yaptığı konuşmada, polis ve asker üniforması taşıyan insanların genelde sert bir mizaçlarının olduğunu ancak yaptıkları güzel sanatlar ve musiki ile bu duruşu yumuşatarak yaptıkları hizmete kalite kattıklarını söyledi.
 
SANATLA UĞRAŞAN TOPLUMLAR MEDENİ, GELİŞMİŞ TOPLUMLARDIR
Bu tür sanatlarla uğraşan polis adayı öğrencilerini tebrik eden Vali Yurtnaç, “Polislik mesleği dışında ayrıca bu tür sanatla uğraşan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Hayatları boyunca da bu işe devam etmelerini istiyorum. Polis Eğitim Merkezi Müdürümüzü de sizlere bu imkanı sağladığı için tebrik ve teşekkür ediyorum. Zira idare, çalıştığı kişilerin önünü açar, kabiliyetlerini değerlendirir ve onları hayata hazırlar. Belki meslek hayatınızda yaşayacağınız birçok stres ve sıkıntı ile bu yapmış olduğunuz sanat sayesinde baş edeceksiniz. Güzel sanatlarla ilgilenen bir toplum aslında medeni, gelişmiş bir toplumdur” dedi.
 
TEŞKİLATA KALİTE KATACAKSINIZ
Polis adaylarının Mart ayı itibari ile hayata yeni bir pencereden bakacaklarını kaydeden Vali Yurtnaç, “Bundan sonraki hayatınızda üniversite mezunu polisler olarak hem teşkilata kalite hem de yeni bir dinamizm katacaksınız. Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır. Bu zorluklar sizi asla yıldırmasın. Hayatın neresine bakarsanız bakın sıkıntılarla baş başa kalabiliriz. Bunlarla baş etmenin yollarını da milletimizin yanında olarak, halkın yanında olup halka hizmet ederek, halkın beklentilerine cevap vererek ortadan kaldırabiliriz. Siz halka beklentileri çerçevesinde, yasaların size sunduğu fırsatları bu çerçevede kullanırsanız meşruiyet duygusu yüksek, vatandaş memnuniyeti yüksek bir hizmet sunmuş olursunuz” diye konuştu.
 
ADALET VE HAKKANİYETTEN AYRILMAYACAĞIZ
Unutmayacakları şeylerden bir tanesinin de empati yapmak olduğunu ifade eden Vali Yurtnaç, “Suçlunun bile bir hakkı olduğunu unutmayacağız. Onun da alacağı cezaları güvenlik birimleri olarak biz değil tarafsız ve bağımsız mahkemeler verecek. İnsanların ve toplumun güvenliğini sağlarken yapacağımız en önemli şey adalet ve hakkaniyet içerisinde olmaktır. Polis ve askerimizin sert yüzü doğru olan insanlara güven duygusu verir, yanlış yapan insanlara da korku salar. Siz devletin ve kanunların yetki verdiği halkın ve devletin önemli bir gücüsünüz. Bu gücü kötüye kullanan insanları hep birlikte gördük ve hala görüyoruz. Bunlara karşı bizim bir tavrımız var, devletimizin bir tavrı var. Bu insanlara asla müsamahamız yok. Devletin içerisinde herkes tek vücut olacak. Devleti bölüp parçalamaya, peşkeş çekmeye kalkışan yapılarla da sonuna kadar devletin silahlı güçleri olarak halkımızla beraber hep birlikte mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.  
 
Konuşmaların ardından, Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım ve İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu tabloları yapan ve müzik gurubu oluşturan öğrencilere teşekkür belgesi ve plaket verdi.