Yozgat Şehir Hastanesi Baş Eczacısı Ayşe Betül Taşkıngül, Ramazan Ayında İlaç Kullanan hastaların dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

Taşkıngül yaptığı açıklamada; “Ramazan ayında oruç tutmak isteyen hastalarımızın yemek saatlerinin değişmesi; ilaç tedavilerinin yeniden düzenlenmesini gerektirmektedir. İlaçların besinlerle etkileşiminden dolayı aç veya tok olarak ve tedavi dozuna göre 6-8 saat veya daha sık aralıklarla alınıyor olması hastanın iyileşme sürecini etkileyen en önemli faktördür.

Öncelikli olarak hastalarımızın öğrenmesi gereken şey ilaç kullanım zamanlarıdır. Hekimin tedavi planında 8 saatte bir olarak belirlediği bir ilacı hasta, dozlar arasında eşit zaman aralığı bırakıp her gün aynı saatlerde almalı yani ilaca sabah 07:00’ da başlamış ise bir sonraki dozu 15:00’ da ve o günün son dozunu 23:00’ da doğru zamanda almalıdır.

Ayrıca “açlık” ve “tokluğun” ne demek olduğunu hastaya yeniden anlatmalıyız. Bilimsel olarak vücudumuz için tokluk yemekten yarım saat öncesinden başlayıp; 2 saat sonrasına kadar geçirdiğimiz süredir. Açlık ise yemekten 2 saat öncesinden yemekten yarım saat öncesi arasındaki süredir.

Ramazan'da hastalar gündüz ilaç alamadığı için ilaç kullanma aralıkları iftardan sahura kadar olan zaman aralığıdır. Eğer kişi açken içilecek bir ilacı iftarda almayı planlamışsa; orucunu açtıktan sonra ilacını içmeli ve yemeği yarım saat sonra yemelidir.

Tansiyon, Kalp hastalığı, Diyabet gibi kronik hastalığı bulunan ve her gün düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda kalan hastalar, mutlaka diğer aylardaki gibi aynı düzende ilaç kullanmaya Ramazan ayında da devam etmelidir. Örneğin kalp ilaçları, tansiyon düşürme ve ritim bozuklukları için kullanılan ilaçlar Ramazan’ da iftar sahur aralığında üst üste kullanıldığı zaman sabah erken saatlerde ve sahurdan sonra tansiyon da aşırı düşmeler oluşabilir. Özellikle diyabet hastaları Ramazan'da ilaç kullanımı kadar beslenmeye de dikkat etmeliler, uzamış açlık sebebiyle bu hastalarda kan şekeri düşebiliyor, şeker düşmesi de koma gibi çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.  Bipolar bozukluğu olan hastalarımızın ilaç kan düzeyleri sabit olsa da uykusuzluk, kaygı gibi faktörler nedeniyle manik alevlenme yaşama riskleri artmaktadır. Bu yüzden geçmişte mani öyküsü olan hastalarımızın, oruç tutmayla ilgili kendileri için önerileri mutlaka doktorlarından almaları gerekmektedir. Yine uzun süre Susuzluk sebebiyle lityum gibi, böbrek çalışmasına bağlı ilaçların kan düzeyleri artabilir. Açlık ve kan şekerindeki düşüş sebebiyle de valproik asit gibi, karaciğerden geçen ilaçların farmakokinetiği değişir. Bu ilaçları kullanan hastalarımız mutlaka doktor kontrolünde oruç tutmaya karar vermelidir.

Önemli bir rahatsızlığı olmayan ama ilaç kullanan kişiler içinse eğer tedavisi günde 2 defa şeklinde planlanmışsa ilaçlarını iftarda ve sahurda alabilir.

Mide koruyucu kullananlar ise sahur yapmadan yarım saat önce alması uygun olur.

Hastanemizde ilaç kullanımına ait bilgi almak isteyen hastalarımıza hastane eczanesinden hizmet veriyoruz. Herkesin güzel bir Ramazan ayı geçirmesini diliyoruz” dedi.