Sarıkaya İlçesinde bulanan Tarihi Roma Hamamı'nın turizme kazandırma kapsamda, Tarihi Roma Hamamı’nın Röleve ve Çevre düzenleme projesi Sarıkaya Kaymakamlığı tarafından hazırlanarak, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından mali destek verildi.

Sarıkaya Kaymakamlığı tarafından hazırlanarak ajansa sunulan “Tarihi Roma Hamamı Röleve ve Çevre Düzenleme” isimli proje TR72 Bölgesinden (Kayseri, Sivas, Yozgat) müracaat eden  projeler içerisinde, uygulamaya ve fon aktarılmaya uygun proje olarak görülerek, mali destek almaya hak kazandı.

Sarıkaya Kaymakamı Yasin Özcan, projenin uygulama aşamasında yapılacak çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, Tarihi Roma Hamamı'nın kalıntılarının mimari alt yapısının bozulmadan ören yerlerinin arkeolojik potansiyelini koruyacak şekilde Röleve çiziminin yapılacağını ve çevre düzenlemesi ile denetimli olarak Roma Hamamı'nın ziyarete açılmasının planlandığını belirterek, yapılacak tanıtım ile ilçe turizminin cazibe merkezi haline getirilmesine katkı sağlanacağını söyledi.

Kaymakam Özcan, açıklamalarında şunları kaydetti: "Tarihi Roma Hamamı röleve çizimi ölçüm tekniği olarak dünya çapında ileri teknoloji 3 boyutlu lazer taraması ile yapılacaktır. El ile ölçümü mümkün olmayan kabartmalar, freskler, barok süslemeler, oyma şekiller lazer tarama sistemi sayesinde hiç bir hataya yer bırakmadan en net ölçülerde elde edilecektir. Entegre renkli kameralar ile 70 mio piksele kadar net görüntü sağlanacağı ve 3 boyutlu lazer tarama teknolojisi saniyede 976 bin lazer atarak en ufak bir ayrıntıyı kaçırmamaktadır. Yapılan Taramalar sonrası bilgisayar ortamında nokta bulutu şeklinde 3 boyutlu olarak yapıyı en ince ayrıntısına inceleme çizme olanağı vermektedir." 

Projenin fotoğrafla belgeleme, restitüsyon ve restorasyon şeklinde üç aşamada uygulanacağını anlatan Kaymakam Özcan, "Rölöveler  yapının  veya  yapılar  gurubunun  genel  konum  ve  ayrıntılarını  açık  bir  biçimde gösteren fotoğraflarla desteklenir. Çizimler bir yapının bezeme ayrıntılarını, renklerini, genel etkisini  anlatmakta  yeterli  olmaz. Bu nedenle  lçek, yer, yön ve tarih belirten işaret ve yazılar konularak çekilen fotoğraflar rölöveyi destekleyen önemli belgelerdir. Hasar görmüş yapıların genel durum ve ayrıntılarının anlatımı için de fotoğraflar yardımcı olur. Proje kapsamında daha sonraki aşamalarda da, restitüsyon yani sonradan değişikliğe uğramış, kısmen  yıkılmış ya da yok  olmuş öğelerin yapıların veya yerleşmelerin ilk tasarımlarındaki ya da belirli bir tarihteki durumlarının, arşiv kayıtlarından, yapı üzerindeki  izlerden, yapıya, yerleşmeye ait çizim fotoğraf gibi belgelerden yararlanılarak plan, kesit, görünüş ve aksonometrik çizimlerle ya da maketle anlatım çalışması yapılacak. Son aşamada da Roma Hamamı'na restorasyon çalışmaları yapılacak" dedi.