Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığının "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" ve Kanser Daire Başkanlığının "Sakın Geç Kalma Erken Gel" temalı etkinliği kapsamında sağlıklı yaşamyürüyüşü yapıldı.

Yimpaş AVM önünde başlayan ve Cumhuriyet meydanında son bulan yürüyüşe Halk Sağlığı Müdür V. Murat Başkal, Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli, Sağlık Müdürlüğü personeli, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği personeli, birçok kurum personeli ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Yozgat Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Murat Başkal, yürüyüş sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, kanserin dünya ve Türkiye'de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Türkiye'de yılda ortalama 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu ifade eden Başkal, "Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirler arasında kanser görülme sıklığı açısından farklılıklar bulunmaktadır. Bunlarla birlikte ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obezite ile ilişkilidir. Kanser korunabilen bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda yüzde 90-95 oranında etkilidir." diye konuştu.