Saraykent ilçesinde yapılacak olan tesis ve yatırımların temel atma ve toplu açılış töreni Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, il protokolü ve vatandaşların katılımı ile yapıldı.
 
Meydan yerinde yapılan toplu temel atma töreninde konuşan Vali Kemal Yurtnaç Saraykent'in 1991 yılında ilçe olduğunu hatırlatarak, "Burası günden güne büyüyen bir ilçemiz. Biz Yozgat’a geldiğimizde bir hedef cümle koyduk dedik ki termal kongre ve spor turizminin yeni adresini Yozgat yapacağız. Hep birlikte bu hedefin bir ayağı olan Saraykent termal tesisin temelini atıyoruz. Ben buraya göreve başladığımda sayın bakanımızın bana ilk direktifi Saraykent'teki termal tesisin yapılmasıydı. İnşallah 2018 yılının 7. ayında burası termal tesise kavuşacak. Bu bölge ile ilgili 70 derecelik 41 litrelik saniyede suyla buradaki sağlık turizmine de destek vereceğine inanıyorum. Hem Saraykent'e hem çevresindeki il ve ilçelere burada gerekli hizmetler yapılacak. Saraykent'e yeni bir hareketlilik yeni bir ekonomik hareket sosyal hareket getireceğinin kanaatindeyim" dedi.
 
Saraykent’li 15 Temmuz Şehidi Beytullah Yeşilay'ın ismimin hastaneye verildiğini hatırlatan Vali Yurtnaç, "Beytullah Yeşilay'ı rahmetle minnetle anıyorum Allah rahmet eylesin Vatan uğruna can verdi. Gazi kardeşine ve ailesine de hayatı boyunca sağlıklar mutluluklar diliyorum" diye konuştu. Vali Yurtnaç yapılan hizmetlerin artarak devam edeceğini de sözlerine ekledi.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise bugün burada bazı eserlerin açılışı bazı eserlerin ise temel atma töreni için toplandıklarını kaydederek, "Yozgat için, Saraykent için, ülkemiz için üretmeye devam ediyoruz. Saraykent’imize hastanemizi kavuşturduk. Yine Yozgat'a şehir hastanesini kavuşturduk ve devreye aldık. Bu hastane sadece Yozgat değil çevre illere de hizmet veriyor. Avrupa da bile Yozgat Şehir Hastanesi ayarında bir hastane yok" dedi. Eğitim de çok büyük değişiklikler yaptıklarını hatırlatan Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ, " yine Saraykent’imizde Kız yurdunun açılışını yapıyoruz. Eğitimde çok büyük değişimleri birlikte yaptık. Saraykent’li yavrularımız burada eğitimlerini alsınlar diye Saraykent’imize bir okul daha kazandırdık. Burada bir tane lise binamız vardı ve binada doğru düzgün bir şeye benzemiyordu. İmam Hatip Lisesi'ni yaptık ve faaliyete geçti. Aynı zamanda orada Öğrenci yurdunu da ilçemize kazandırılmış oldu. Saraykent Anadolu Lisesi binası da bitmek üzere. Bütün okulları elden geçirdik ve her birini yeniledik. Bugün Divanlı ve Fatih Mahallesi'ne yapılan parkların açılışını da yapıyoruz. Sentetik çim sahanın da açılışını yapacağız. Spora önem veriyoruz. Ayrıca ilçemize Kapalı Spor Salonu da kazandırdık. TOKİ tarafından ilçemize adeta yeni bir mahalle oluşturduk. Bugün temelini atacağımız önemli eserler var. Saraykent’imiz için en önemli şey kaplıca. Burada boşa akan kaplıca suyu için çalışmalara başladık ve belli bir noktaya getirdik. Buradaki en önemli proje kaplıca projesidir. İhalesi yeniden yapıldı müteahhit firma ise işe başladı ve bugün temelini atacağız. Kısa bir zaman sonra Saraykent modern bir kaplıcaya kavuşmuş olacaktır. Hayırlı uğurlu olsun. Saraykent’imiz daha güzel olsun diye daha iyi hizmetler gelsin diye il yöneticileri ile birlikte daha çok gayret göstereceğiz" ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından toplu açılış ve temel atma törenine geçildi.