Tören 19 Eylül Pazartesi günü sabah saat 10.30’da Hükümet Konağı önündeki Atatürk anıtına çelenklerinin sunulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Törene başta  Kaymakamımız Yasin Özcan, Belediye Başkan Vekili Orhan Dulda  Cumhuriyet Savcısı Nadir Sinan Düzgün, Emniyet Müdürü Serkan Mercan, Sarıkaya Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yakup Ergen, şehit ve gazi yakınları, protokol üyeleri, daire amirleri ve okul müdürleri katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Sarıkaya Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yakup Ergen yaptı. Ergen konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "Sakarya Meydan Muharebe sini'nin kazanılmasını müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e TBMM'nin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesinin 95' inci yıldönümünü büyük bir coşku ile kutluyoruz. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin yanı sıra, Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin varoluş mücadelesinde ve İç Güvenlik Harekatı sonucunda kazanılan gazilerimizi onurlandırıldığımız gündür. Gaziler Günü, canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun. Bizi bu mutlu günde onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız. Dün olduğu gibi bugün de aynı inançla, bu aziz vatanın birliğini ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı defa etmeye hazırız. Bu vesileyle, tarih boyunca Türklüğü yaşatmak uğruna hayatlarını feda eden kahraman ecdadımızın; bugün teröristlerle mücadele ederken şehit düşen kahraman güvenlik güçlerimizi, aziz vatandaşlarımızı ve gazilerimizi rahmet ve minnet duygularımla yad ediyorum. Sözlerime son verirken Şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize sağlıklı bir hayat diliyorum " dedi.

Programın ardından, ilçemizdeki Kore gazisi Salih Yağız'ın evi ziyaret edildi. Ziyaret'te Kore gazisi Salih Yağız Kore`deki anılarını duygulanarak gururla anlatırken gözlerinin dolduğu gözlendi.

Daha sonra Hasbek Köyün de ikamet eden Kore Gazisi Şevki Kanak’ın evi ziyaret edildi.Bu ziyarette iki Kore Gazisinin bir araya gelerek anılarını anlatması duygulu anların yaşanmasına neden oldu.Yaşlarının bir hayli ilerlemesine rağmen iki gazinin karşılıklı sohbetleri katılanları da mutlu ettiği gözlendi.

Ziyaretler sonunda Gazilerle protokol öğle yemeğinde bir araya gelerek bu anlamlı günü yâd ettiler.