2 ay önce ihalesi yapılan ancak yüklenici firmanın yükümlülüklerini yerine getirmediği için iptal edilen hal projesinin yeni ihalesi geçtiğimiz Cuma günü yapıldı. Gerekli işlemlerin ardından yaklaşık 1 ay içinde sebze halinde çalışmalara başlanılacak ve proje 550 gün sonra tamamlanacak.

Yozgat Belediyesi, yaklaşık 40 yıl önce hizmete sunulan ve bugün şehir merkezinin gelişmesinde ciddi engel taşıyan sebze halini ıslahına yönelik hazırladığı projeyi hayata geçirmek üzere. Daha önce ihalesi gerçekleştirilen ancak müteahhit firmanın sorumluluğunu yerine getirmediği gerekçesiyle ihale iptal edildi ve geçtiğimiz Cuma günü ise yeni bir ihale yapıldı. Yaklaşık 1 ay sonra sebze halinde çalışmaların başlayacağını söyleyen Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, projenin ihale sürecini ise 550 gün olarak açıkladı. 

Yaklaşık 1 yılda sebze hali projesinin hazırlık aşamasını gerçekleştirdiklerini söyleyen Arslan: “Yozgat'ın önemli ihtiyaçlarından birisi de şehrin merkezinde fonksiyonunu yitirmiş olan hal binasının yenilenmesiydi. Bu maksatla eski halin tamamen yıkılarak yerine yeni bir hal ve işyeri yapılmasını gündemimize almıştık. Yaklaşık 1 yıl süren bir proje hazırlık safhası oldu. 

Çünkü bir takım bürokratik işlemler bizim işimizi geciktirdi. Anıtlar Kurulundan izin alınması gerekiyordu. Sit alanı olduğu için Anıtlar Kurulu doğrultusunda projede birtakım tadilatlar yapıldı. Ama neticede Anıtlar Kuruluda projemizi onayladı ve geçtiğimiz Cuma günü de ihalesini yaptık” şeklinde konuştu. 

Geçen Cuma günü sebze halinin ihalesini yeniden gerçekleştirdiklerini belirten Arslan: “Aslında 2 ay önce sebze hali ihalesini yapmıştık ama ihaleyi alan firma gerekli yükümlülükleri yerine getiremediği için ihaleyi iptal etmiştik. Geçtiğimiz Cuma günü ise yeniden ihale ettik. 

Hukuki sürecin tamamlanmasını bekliyoruz. İtiraz süresi ve belgelerin incelenme süresi var. Bu da 20 günlük zamanımızı alacak. Bu süre zarfında yer teslimini yapacağız ve en geç bir ay içerisinde müteahhit firma işe başlamış olacak. İhalenin süresi 550 gün içerisinde tamamlanacak” ifadelerine yer verdi. 

Sebze halinde bulunan esnafların büyük bir kısmı ile anlaştıklarını hatırlatan Arslan, anlaşılamayan kısımlarda ise kamulaştırma ile meseleyi çözeceklerini söyledi. Arslan: “Halde bulunan esnaflarla daha önceden de ön görüşme yapmıştık. Geçen haftadan bu yana da yoğun bir şekilde görüşmeler yapılıyor. Hal esnafımızın çok büyük bir kısmıyla anlaşıldı. Oradaki esnafın işyerlerini kamulaştıracağız. Kamulaştırmaya karşı olarakta takas yapacağız ve esnaflara işyeri verilecek. Aradaki farkı da kendilerinden talep edeceğiz. 

Bu şekilde bir anlaşma ortamı hazırlandı. Anlaşamadığımız kısımlarda da kamulaştırma yoluyla meseleyi çözmüş olacağız” dedi.