MHP Yozgat İl Başkanı Ethem Sedef TÜİK tarafından açıklanan il bazında 'Milli Hasıla' verilerinde Yozgat'ın 50. sıraya gerilemesi üzerine bir basın açıklaması yaptı.

TÜİK verilerine göre iller arası büyüyen ekonomiler arasında 8 sıra birden gerileyerek gerilemede Yozgat'ın, Türkiye birincisi olduğunu öğrendiğini belirten MHP Yozgat İl Başkanı Ethem Sedef, "Bu geriye gidişi nüfus gerilemesini de birlikte düşündüğümüzde Yozgat’ın geleceği karanlık gözüküyor ne yazık ki. İktidar sahiplerine Yozgat eriyor hep birlikte bir çare üretelim derken onlar "büyüme gelişme" mavraları atıyorlardı" dedi.

Yatırım konusunda beklentilere çözüm üretemeyen Akp iktidarının yol yaptık, hızlı tren yaptık, özel bir şirkete kendi sermayesi ile hasta garantili hastane yaptırıyoruz, hapishane yapıyoruz gibi Yozgat ekonomisine fayda sağlayamayacak, her ile yapılan, hatta bu sıralamada bile en son Yozgat’a vergilerimizle yapılan hizmetlerle övünerek günlerini geçirdiklerini vurgulayan Başkan Sedef, ekonomisi büyük iller arasında 2004 yılında 42. sırada iken bu gün 8 sıra birden gerileyerek 50. sıraya düşen Yozgat'ın gerilemede ülke şampiyonluğunu ele geçirdiğini kaydetti.

Başkan Sedef basın açıklamasının devamında şunları kaydetti. "Köylere gidiyoruz; tarım hayvancılık şehri Yozgat’ta neredeyse tarım yapan insanımız kalmamış.Soruyoruz neden tarım yapmıyorsunuz ? Toprağa harcadığımızı alamıyoruz, mahsul para etmiyor cevabını alıyoruz.Köyde karnını doyuramayan genç nüfus önce şehre Yozgat gibi istihdam alanlarının kısıtlı olduğu illerden ise metropollere göç ediyor. Köyler boşalmış adeta hayalet köylere dönüşüvermiş.

Osmaniye, Yalova, Van, Mardin,Aksaray,Kayseri almış başını giderken biz yerimizde saymayı bile başaramamışız. 

15 yıllık Akp iktidarının tek başarısı Yozgat’ı hem nüfus hem de ekonomik olarak geriletmek oldu. Büyük şehirler aslan paylarını bölüşürken bize kırıntıları bile çok gördüler. İstanbul’a köprü yapıldı biz alkışladık, tüp geçit yapıldı biz alkışladık, Eskişehir İstanbul Ankara’ya hızlı tren yapıldı biz yine alkışladık. Hemşerilerimiz bir günde demedi ki bu şehre ne yaptınız? Ne yapacaksınız? Bu tepkisizliği iktidar da canına minnet bilerek tepkisiz kaldı. Sonuç olarak hep birlikte kaybettik. Yozgat kaybetti. 

Yozgat’ta hep birlikte yaşıyoruz. Bu şehirde barınıyor bu şehirde karnımızı doyuruyoruz. Yozgat halkı iktidara ne istediyse verdi. Son seçimde 4 milletvekilinin 4’ünü de AKP’ye verdi. Yozgat halkına sesleniyorum lütfen verdiğiniz desteğin karşılığını da isteyin. Aksi takdirde bir 10 yıl sonrasında yaşayacak bir memleketimiz kalmayacak.

Yaşanan bu sıkıntılı günlerin aşılması için yapılacak her türlü girişimin arkasında ve destekçisi olacağımızı da buradan beyan etmek istiyorum. Biz Yozgat’ı seviyoruz ve bu şehrin her alanda gerilemesinden üzüntü duyuyoruz.

Ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda acil eylem planlarına ihtiyacımız var. İktidar gücü kullanılarak yapılacaklar var. Yerel yönetimlerinin gücü kullanılarak yapılacaklar var. Özel sektörün gücü ve dinamizmi kullanılarak yapılacaklar var. Akademisyenler ve eğitimcilerin yön vermesine ihtiyacımız var. Sivil toplum örgütlerinin öngörülerine ihtiyacımız var. Velhasıl 7’den 70’e güç birliğine ihtiyacımız var. Bu güçleri birleştirip katma değer üretecek siyasetçilere ihtiyacımız var. 

Halk desteğini vermiş beceremiyorsanız müsaade buyurun
Başkaca ciğerlerimizi dağlayan önemli konu ise her gün toprağın bağrına verdiğimiz Şehitlerimiz. Yıllardır güzel ülkemizi bölmek için içerden ve dışarıdan her türlü hainlik ile karşı karşıyayız. Her tür hainlik fesatlık kol geziyor güzel ülkemizin üzerinde.Şunu bilmiyorlar ki biz bir ölür bin diriliriz.Bu milleti ne yıldırabilirsiniz nede korkutabilirsiniz.Başta Sorgun ilçemizden son şehidimiz Er Mehmet Ünal olmak üzere Şehitlerimize Allah’tan rahmet kederli ailelerine ,Yozgat halkına ve Türk Milletine baş sağlığı dileriz."