Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Yozgat Şehir Hastanesinde engelleri aşmak için, inşaat mühendisleri tekerlekli sandalyeye oturarak hastaneyi gezip, engelli bireyleri için yapılan düzenlemeleri kontrol etti. 

Engelsiz, kolay erişebilir ilkesiyle hizmet verecek olan Yozgat Şehir Hastanesinde yapılan uygulamaların uygulanabilirliği kontrol edildi. Hastane girişinden başlayan rampalardan mühendisler tekerlekli sandalyeyle girerek 4.katta palyatif bakım ünitesindeki banyo, tuvaletler, ve lavaboları gezerek, tekerlekli sandalyenin oda içerisinde, banyoda rahat hareket edip etmediğini de kontrol ederek, engelli bireyin yaşadığı sorunları kendileri deneyimleyerek düzenleme yaptılar. 

Yozgat Şehir Hastanesinde engelli bireyler için yapılan düzenlemelerden bazıları şöyle; yaya ve taşıt yolları ayrı düzenlenmiş durumda, otoparkın %5 i engelli bireyler için ayrılmış, bahçe girişinde görme engelliler için kabartmalı hastane yerleşkesi haritası olacak, hastane bahçesinden hastane girişine kadar hissedilebilir yol yapılmış durumda, asansörlerde sesli ve görsel uyarı sistemleri mevcut, tüm merdivenler aynı genişlik ve yüksekliğe sahip, ayrıca kalite standartları ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Engelli Bireyler için Ulaşılabilirlik Temel Bilgiler Rehberi’ne göre çalışmalar yapılıyor. 

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca yaptığı açıklamada; “Hastanemize gelen engelli vatandaşlarımızın diğer vatandaşlar gibi faydalanabilmelerini sağlamak adına çeşitli düzenlemeleri yapmak yasal sorumluluktur. Rönesans Firması mühendisleri, Yozgat Devlet Hastanemizin birim sorumlularıyla engelli bireylerimizin yaşayabileceği sorunları kendimiz yaşayarak tespit etmek istedik. Yapılan düzenlemelerin etkinliğini,  bizzat çalışanlarımız tekerlekli sandalyeye oturarak test etmiş oldu. Şikayetsiz, kuyruksuz, kolay ulaşılabilir, engelsiz hastane için elimizden geleni yapıyor, gece gündüz çalışıyoruz“ dedi.