Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat Şehir Hastanesinde, Yozgat Akılcı İlaç İl Koordinatörlüğü tarafından, Akılcı İlaç Kullanımı Farkındalık Standı açılarak, hastalara bilgi verildi. 

Şehir Hastanesi poliklinik girişinde açılan stantta hastalara, broşür, akılcı ilaç kullanımını vurgulayan mesaj içeren kalem, balon dağıtıldı. Ayrıca çocuklar için özel hazırlanan hikâye kitabı da dağıtıldı.

Stant İlgi Gördü
Stant sadece hastaların değil, sağlık çalışanların da ilgisini çekti. Yozgat Şehir Hastanesinde düzenlenen etkinliğe; Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin ve Yozgat İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca da katılarak, hastalara bilgi verdiler. 

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Akılcı olmayan ilaç kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığımızın çalışmaları üzerine, farkındalık oluşturmak için ülkemizde çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir. Yozgat Şehir Hastanesinde açmış olduğumuz stantla hastalarımızda, reçete yazılmadan antibiyotik kullanmamaları gerektiğini vurgulayarak, farkındalık oluşturmak istedik" dedi. 

Doğru ilacı, doğru kişiye, doğru dozda kullanmanın çok önemli olduğunu vurgulayan, Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca yaptığı açıklamada ise; "Araştırmalar sonucunda görüyoruz ki Avrupa’da en çok antibiyotik tüketen ülkeler arasındayız. İlaçların yararları olduğu gibi pek çok da zararları var. Gereksiz ilaç kullanımı ilerleyen zamanlarda iç organlarımızı tahrip edebilir. Unutmayalım ki hiç bir ilaç masum değildir. Hekim yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamak gerekir. Hekim yazdıktan sonra eczacılarımızın, ilaç kullanımı ile ilgili verdikleri bilgiler doğrultusunda ilaçlarımızı almalıyız. En çok yapılan hatalardan bir tanesi de, üç gün ilaç kullandıktan sonra, doktorun söylediği gün sayısı kadar kullanmayıp, ilacı kullanmayı bırakmaktır" dedi.