Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat Şehir Hastanesinde, 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü kapsamında sağlık çalışanlarına Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Fatih Timoçin tarafından Yozgat Şehir Hastanesi Konferans Salonunda el hijyeni eğitimi verildi. 

Eğitimde sağlık çalışanlarına bilgilendirmelerde bulunan Timoçin, sağlık çalışanı olarak ellerin yıkanarak hastalıkların önüne geçilebileceğini ifade etti. Timoçin ayrıca "Birçok hastalığın temeli el yıkamamaktan kaynaklanır. El hijyeni noktasında özellikle sağlık çalışanlarının dikkat etmesi gereken çok şey var. El yıkama ve el hijyeninin bir kültür haline gelmesini temenni ediyorum." dedi.

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca en çok ihmal edilen el hijyeninin hastalıklara neden olduğunu dikkat çekerek yaptığı açıklamada; “Ülkemizde oldukça önemli bir konu olarak gündemdeki yerini alabilir.Oldukça az önemsedigimiz bu konu dış ülkelerde çocuk yuvalarında egitim vererek başlar ve bir çok devlet ve özel sektörlerde her yaşa ve kişiye egitimle devam eder.Bu konunun ülkemizde saglık sektöründe ve gıda sektöründe nekadar önemli oldugunu hepimiz biliyoruz.Fakat yinede hatırlatmak ve vurgulamak istedik.

Ellerimizde oldukça yüksek sayıda mikroorganizma  vardır.Vucudumuzdaki yayılımları  oranı Elde %40,Koltuk altı %15-25,Bel altı %30-39 dur.Mikroorganizmalar bizlere bulaşır.Hastalık yaparlar. Bakteriler,mayalar,küfler,mantarlar uygun ortam bulduklarında çogalarak zaralı hale gelirler.Ellerimizle her seye dokunarak,kontamine oluruz.Hatta bizde başkalarını kontamine ederiz.Yani mikropları yayarız ve başkasındanda alırız.Ellerimizde bulunan mikroplarıda her yerimize farkında olmadan bulaştırırız. Kaşınmak, göz ve agız, bıyık, burun, kulak ellemek yeterlidir. Kendi sağlıgımızı ve başkalarının sağlıklarınıda tehlikeye sokarız. Solunum yolu,soguk algınlıgı,bronşit,grip,kolera,diyare,verem vs.hastalıklar bulaşıcıdır.

El yıkanmasıdaki sıklık sağlıgımız için önemlidir.Hastalıkları yaymaktan ve hasta olmaktan bizleri korur.Elle dokundugumuz eşyalar ve gereçlerde kontamine olur ve kontamine ederler. Günümüzde kadınların erkeklere oranla el hijyenine dikkat ettiği bilinmektedir. Sağlık hiçbir zaman ihmale gelmez” dedi.