Cumhuriyet Alanı'nda, Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programa Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, daire müdürleri, askeri personel, gaziler, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Daha sonra Yozgat Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği'ni ziyaret eden Vali Yurtnaç ve beraberindeki il yöneticileri, burada şehit yakınları ve gazilerle sohbet etti.
 
Vali Yurtnaç burada yaptığı konuşmada, "Şehitlerimiz, gazilerimiz bu vatan için canlarını, kanlarını verdiler. Onlar olamasaydı bugün vatanımız özgür ve bağımsız olamazdı. Gazilerimiz aramızdalar, gazi yakınları ve şehit yakınları da yanımızda. Bizde her zaman onların yanındayız" dedi.
 
Şehit ve gazi yakınlarına yapılan ziyaretlerin ardından, Yozgat Belediyesi Nohutlu Sosyal Tesislerinde, gaziler ve şehit yakınlarının katılımıyla öğle yemeği programı düzenlendi.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’da şehit yakınları ve gaziler onuruna verilen yemeğe katıldı.
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, “Bu aziz vatanı bize emanet eden, Ay Yıldızlı Al Bayrağımızın özgürce dalgalanmasını sağlayan, milletimizin bir ve bütün olarak bu vatan üzerinde yaşamasını akıttıkları kanlarıyla temin eden şehitlerimizi ve ahirete göçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet, şükran ve dua ile yad ediyorum. Mekanları cennet olsun. Bizim inancımızda vatanı, milleti, devleti, dini ve mukaddesatı için öldürülenlere, ölenlere ölü demek yasaktır. Bu yasağı rabbimiz bizzat kitabında koymuştur. Onlar şehittir ve rabbimizin katında bizim bilmediğimiz bir şekil ve surette nimetlen dirilmektedirler. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Akif’in ve diğer bütün vatansever şairlerimizin dizelerinde bu husus çok net bir şekilde dile getirilir” dedi.
 
Tüm şehitlerimizin hesabının bir bir sorulduğunu ve sorulmaya da devam edeceğini ifade eden Başbakan Yardımcımız Bozdağ, “Allah’ın izniyle milletimiz ve devletimiz bir olduğu sürece üzerini aşamayacağımız sorun yoktur. Bundan sonra da birlik ve beraberliğimizi koruyarak sorunlarımızı aşmaya devam edeceğiz. Ben tekrardan ahirete göçmüş şehitlerimize, gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Hayatta olan gazilerimize sıhhatli uzun ömürler diliyorum. Allah devletimizi ve milletimizi var, bir ve kıyamete kadar hür etsin diyor hepinizi saygıyla Allah’a emanet ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve Vali Kemal Yurtnaç daha sonra şehit aileleri ve gazilerle birlikte yemek yiyerek onlarla bir süre sohbet etti.