Yozgat Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
 
15 Temmuz hain darbe girişimi ve sonrasında yaşanan olayları ve demokrasi nöbetlerini konu alan görüntülerin izlenmesi sırasında salonda duygulu anlar yaşandı.
 
Törenin açılış konuşmasını yapan ve tüm şehitleri saygı ve rahmetle andığını söyleyen Vali Kemal Yurtnaç, “Bakanlar Kurulu kararıyla Cumhurbaşkanımızın emri ile şehit ailelerimize beratları verildi. Onların katlandıkları acılar ve kendi canlarını feda etmeleri çerçevesinde verdiğimiz bu madalya devletimizin onlara karşı bir nişanesidir. Hayatları boyunca saklayacakları bir değerdir. Bu insanlarımıza biz özellikle Yozgat’ta sahip çıkmak adına her türlü çalışmayı yapıyoruz, onların emrindeyiz” dedi
 
Şehit ve gazi ailelerinin acılarını bir nebze olsun dindirmenin en büyük görevlerinden bir tanesi olduğunu belirten Vali Yurtnaç, “Bu çerçevede tüm ailelerimize pozitif ayrımcılık uyguluyoruz. Sıkıntılarında onlara destek olmaya gayret ediyoruz. Sadece devletin birimleri değil bu millet şehitlerimize sahip çıkıyor. Zaten şehitlerimize sahip çıkmazsak bu ülkenin geleceği olmaz. 15 Temmuz ihanetinde gördüğümüz üzere Yozgat hep ayaktaydı ve vatanına, milletine sahip çıktı. Kendilerini feda eden şehitlerimizin ailelerine devletimizin vefa örneği şeref madalyası ve beratı onlara tebliğ edildi. Allah bir daha böyle acıları bu ülkeye yaşatmasın” diye konuştu.
 
15 Temmuz gazisi Mustafa Çetinkaya ise, “Devletimizden Allah razı olsun. Biz her zaman devletimizin emrindeyiz, elimizden ne gelirse yaparız. Bir daha Allah bu ülkeye 15 Temmuz yaşatmasın” şeklinde konuştu.
 
Şehit yakını Ömer Şimşek de “Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Birlik ve beraberliğimiz bozulmasın. Biz her şeyin üstesinden geleceğiz. Hepimiz devletimizin yanında olacağız” ifadelerine yer verdi.
 
Konuşmaların ardından, şehit askerler Nusrat Atmaca, Mehmet Koçak, Bekir Şimşek, Oktay Durak, Mehmet Ünal, Kadir Çelebi, Yılmaz Oğuzhan Kula, Şehit Polisler, Mustafa Aslan, Mücahit Erbaş, Osman Belkaya ile Yunus Emre Doğan’ın yakınlarına, devlet övünç madalyası ve beratı takdim edildi. 15 Temmuz gazileri, Nilgün Soysal, Muhammet Emin Tekin ve Mustafa Çetinkaya da devlet övünç madalyası ve beratını aldı.
 
Madalya töreni sırasında, şehit ve gazi yakınları duygulu anlar yaşadı. Düzenlenen törene, Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, kurum müdürleri, gaziler ve şehit yakınları katıldı.