Şehitler Kültür Evi ve Müzesi Açıldı

İnceçayır Köyünde, şehitler adına kütüphane ve köy müzesine dönüştürülen okul düzenlenen törenle açıldı.
Yayınlanma tarihi: 28 Mayıs 2016, Cumartesi günü, saat: 19:24

Yozgat'ın İnceçayır Köyünde, köyde bulunan ve kullanılmayan okul, İnceçayır Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından bakım ve onarımları yapılarak şehitler adına kütüphane ve müze olarak açıldı.

İnceçayır Köyündeki açılışa, Yozgat Ak Parti Milletvekili Dr. Ertuğrul Soysal, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, protokol ve vatandaşlar katıldı.

İnceçayır Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Osman Karaca, yaptığı açıklamada kütüphane ve köy müzesi oluşturmanın yaklaşık 20 yıllık bir hayal olduğunu ve bu hayali gerçekleştirdiklerini söyledi.

Köydeki gençlerle bir araya gelerek İnceçayır Kültür ve Yardımlaşma Derneğini kurduklarını belirten Osman Karaca, "1996 yılında bir şehidimiz vardı Murat Karataş. Biz onun adına bir şeyler yapmak isterken köylümüz Gökhan Osman Karaduman da şehit düştü. Biz şehitlerimiz adına ne yapabiliriz diye düşündük. Köyümüz muhtarı köydeki öğrencilerin taşımalı sistemle başka okula gittiğini ve okulun boş olduğunu söyledi. Bizde okulu değerlendirip harabe durumundan da kurtarmak istedik. Okulumuzun sınıfının birisini şehidimiz Gökhan Osman Karaduman adına kütüphane, diğerini ise şehidimiz Murat Karataş adına müze olarak düzenledik. 3 ay içerisinde hem derneği kurduk, hem kütüphaneyi hem de köy müzesini oluşturduk. Bunun yanında bir tanesi 150, diğeri 200 metrekare iki tane zemin bayrak yaptık. Burada bütün şehitlerimizi temsilen 40 bin adet farklı taşlar kullandık." dedi.

Etiketler: inceçayır   kütüphane   müze   okul   şehit   yozgat  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 8 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki