Yozgat Şeker Fabrikasında çalışan yaklaşık 100 taşeron işçisi, fabrika önünde toplanarak kadro eylemi yaptılar.

Fabrika önünde toplanan işçiler, 'kadro beklerken işsiz kalacağız', 'şeker çalışanı üvey evlat mı', 'hani kimse mağdur olmayacaktı' şeklinde slogan attı. Burada işçiler adına konuşan Adnan Gözübüyük, kendilerine kadro sözü verilmesine rağmen, yayınlanan 696 sayılı KHK ile büyük bir şok yaşadıklarını söyledi. Kadro alamadıklarını belirten Gözübüyük, Bütün bunların üzerine Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi haberleri ile bir kez daha yıkıldık. Bizler 12 ay sürekli çalışan ve KİT'lere kadro verilmemesinden dolayı mağdur edilen Yozgat Şeker Fabrikasında 111 diğer özelleşen 14 şeker fabrikalarında ise toplam bin 675 kişiyiz. Başbakanımız ve hükümet yetkilileri fabrikalarla ilgili açıklamalar yapıyor ancak bu açıklamaların hiçbirinde taşeron işçilerinin adı geçmiyor.

'Çalışanlar mağdur edilmeyecek' denildiği halde bizleri hiç kimse görmüyor ve duymuyor. Bizimde bakmakla yükümlü olduğumuz ailelerimiz, çocuklarımız, gelecekle ilgili hayallerimiz var ama bunların hepsi bir çırpıda silinip atılıyor. Mademki, 'çalışanlar mağdur olmayacak' deniliyor, o zaman bir milyon taşerona verilen kadroya bizlerin de dahil olmasını istiyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin bu konudaki hassasiyetine güveniyor, yetkili kişilerden resmi bir açıklama yapılmasını ve mağduriyetimizin giderilmesini bekliyoruz dedi. Yapılan açıklamanın ardından işçiler olaysız bir şekilde dağıldı.