Yönetmenliğini Sinan Sertel’in yaptığı ‘Bir gün bir çocuk’ isimli sinema filmi, Özler Köyü’nde bulunan çocuklara ve ailelere izletildi.

Birçok çocuk ilk kez köylerinde sinema filmi izlemenin heyecanını yaşadı. Sinema öncesi davetlilere temsili olarak sinema bileti verilmesinin yanı sıra patlamış mısır ve meyve suyu ikram edilerek köyde sinema havası oluşturuldu. Gençlerin de ilgi gösterdiği sinema filmine büyüklerde bir o kadar ilgi gösterdi.
 
Köylerde yaşayan çocukları sinemayla buluşturmak istedikleri için bu projeyi hayata geçirdiklerini belirten Vali Kemal Yurtnaç, “ Herkesin evinde televizyon var. Herkes sinemaya da gidiyor. Ama köylerde sinemaya gitme oranı düşük. Bu maksatla yeni yetişen gençleri kültür ve sanatla zenginleştirip onların da hayattan daha fazla tat almalarını istedik. Yozgat Valiliği olarak küçük paralar harcayarak sıra dışı bir şeyler yapmak istedik. Köylerde sinema başlatalım dedik. Bir araç aldık buna ekran koydurduk. Bu sene Yozgat’ın merkezle birlikte 14 ilçede akşamları sinema gösterimi yapacağız” dedi.
 
Bu tür faaliyetlerin gençlerin kültürel hayatını zenginleştirdiğini açıklayan Vali Yurtnaç, “Gençler ve aileleri sinema filmine geldiler. Onlara patlamış mısır, meyve suyu ve örnek bir sinema bileti verdik, hatıra olarak saklasınlar diye. Bunlar küçük dokunuşlar. Bunlar çocuklarımızın kültürel hayatının zenginleşmesi için yapılan faaliyetlerdir. Bu tür etkinliklere devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.
 
İlk defa sinema filmi izlediğini söyleyen 8 yaşındaki İlayda Karayılmaz, “Güzel bir etkinlik oldu. İlk defa sinema gördüm. Her zaman gelmesini isterim. Çok güzeldi çok sevindim daha önce sinema filmi izlememiştim” dedi.
 
Muhammet Ali Yeter isimli çocuk ise köylerine sinema geldiği için mutlu olduğunu ve ilk kez sinema filmi izlediğini ifade etti.
 
Almanya’dan Özler Köyüne tatile gelen Amine Hansu isimli vatandaş ise “Almanya’da yaşıyorum. Yaz tatillerinde köyümüze geliyoruz. Düğün, dernek hariç ilk defa böyle bir etkinliğe katıldık. Çok mutlu olduk, değişik bir etkinlikti” şeklinde konuştu.