SORGED, Sorgun Gençlik Derneği tarafından hazırlanan Orta Anadolu Kalkınma Ajansınca finanse edilen Teknik Destek Programı kapsamında "Sivil Toplum ve Gönüllü Yönetimi Eğitimi" isimli projenin sözleşmesi imzalandı.

Sorgun Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, imza sonrası yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Bu eğitim programı ile 18-30 yaş arası hedef kitlenin örgütlenme, sivil toplum bilinci, örgütlenme çeşitleri, gönüllülük bilinci konularında farkındalık kazanarak; aktif vatandaş olarak gönüllü faaliyetlere katılım oranlarının arttırılması amaçlanmakta.

Eğitim programında katılımcılar tartışma grupları, öğrenme odaklı oyunlar, grup çalışmaları gibi yöntemlerle aktif katılımı sağlanacak. Gönüllülük ve sivil toplum konusunda farkındalık kazanacak ve gençler toplumsal sorunların çözümüne yönelik STK larda gönüllü olarak projeler geliştirme konusunda motivasyon kazanmaları beklenmekte.

Eğitimle ile birlikte etkili bir gönüllü yönetimi ile gönüllüler, derneğimizin amaçlarını benimseyecekler, faaliyetlerimizin verimli hale gelmesinde, Derneğimizin bir temsilcisi olduğunun bilincinde hareket ederek, derneğimiz için fikirler üretmeyi ve derneğimizin etkinlik gösterdiği alanlarda daha çok bilgi sahibi olmaları ve katkı sağlamaları beklenmekte.

Toplumsal fayda sağlamayı amaçlayan derneğimiz hedeflerine ulaşabilmesi, kaliteli bir hizmet sunabilmesi ve sürdürülebilirliğini sağlaması için sahip olduğu gönüllü kaynağa azami ölçüde özen göstermesi ve gönüllü kaynağın kuruluşa olan bağlılığını artırmak ve daha etkili çalışmasını sağlamak adına gönüllü yönetimi sürecini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu eğitimle birlikte derneğimizin tüm bu hedeflerine ulaşması beklenmektedir.

Bu eğitim kapsamında Dernek gönüllülerimizden 30 gence 4 gün boyunca 32 saat Sivil Toplum ve Gönüllü Yönetimi eğitimi verilecektir."